Ten rok zapowiadał się jako okres wzmożonej współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi powiatami Dachau i Oświęcimskim. Impulsem miały być przypadające w tym roku dwie rocznice: 30 lat artystycznej przyjaźni między Oświęcimiem i Dachau oraz 5 lat partnerstwa obu powiatów. I kiedy wszystko szło zgodnie z nakreślonym planem, brutalnie wkroczyła pandemia koronawirusa…
– Artyści z Dachau oraz Starostwo Powiatowe Dachau chcieli godnie uczcić te dwa wspaniałe jubileusze – mówi Bernadetta Czech-Sailer z biura starosty Powiatu Dachau.
I wylicza: w Dachau zaplanowano i prawie w 100 procentach zorganizowano:
– dużą wystawę, na której swoje prace mieli zaprezentować artyści z obu miast; dzieła miały być eksponowane w czterech galeriach sztuki na starówce Dachau
– wystawę w Europejskim Domu Sztuki w Freising
– koncert „Feiern mit Freunden”, w którym wystąpić mieli artyści z Oświęcimia Weronika Boińska i Wiesław Dziki Kaniowski, a z Dachau Joe’s Rhytm i Blues Garage
– wspólne zwiedzenie Miejsca Pamięci i złożenie wieńca z okazji przypadającej 29 kwietnia br. 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau
– szereg imprez towarzyszących.
Prawie zorganizowano, bo ambitne plany pokrzyżowała pandemia i zaplanowane wydarzenia niestety trzeba było odwołać.
– Na przekór tej sytuacji chcieliśmy pokazać, że nasze kontakty są dla nas bardzo ważne. Dlatego wydaliśmy katalog, który właściwie dokumentuje wystawę, która się nie odbyła i nigdy się w zaplanowanej formie nie odbędzie – zaznacza Bernadetta Czech-Sailer.
We wspomnianym katalogu zaprezentowano sylwetki i prace artystów: Józefa Hołarda, Remigiusza Dulko, Agnieszki Kobielusz, Martyny Paluchiewicz-Łabaj, Elżbiety Pietruczuk, Jerzego Pietruczuka, Waldemara Rudyka, Pawła Warchoła, Barbary Wójcik oraz twórców z Dachau.
Pojawił się spontaniczny pomysł zorganizowania małej wystawy, na której prezentowane są dzieła artystów z Dachau i Oświęcimia. Ekspozycja o wymownym tytule „Bilder keiner Ausstellung”, czyli „Obrazy bez wystawy” otworzył prezydent Miasta Dachau Florian Hartmann i starosta Stefan Löwl. (Specjalnie na potrzeby tej wystawy Frank Zappa, znany mieszkańcom Oświęcimia z murala, otrzymał zgodnie z przepisami maseczkę).
Uczestniczyła w nim też rzecznik Powiatu Dachau ds. Partnerstwa z Powiatem Oświęcimskim Marese Hoffmann. Z artystów obecni byli Heiko Klohn i Florian Marschall.
Słowo wstępne do katalogu starosty oświęcimskiego Marcina Niedzieli:
“Jestem rad, że zapoczątkowane trzy dekady temu spotkanie artystów z Dachau i Oświęcimia z czasem stało się impulsem do poszerzenia współpracy na inne obszary.
Ukoronowaniem twórczego porozumienia polskich i niemieckich artystów było zawarte 25 lat później partnerstwo pomiędzy Powiatem Dachau i Powiatem Oświęcimskim, obejmujące m.in. współpracę w dziedzinie kultury, edukacji, gospodarki czy sportu.
Partnerstwo tych dwóch wyjątkowo głęboko doświadczonych przez nazistowski totalitaryzm powiatów wpisuje się w ideę zjednoczonej Europy, której fundamentem są takie wartości, jak wolność, demokracja, tolerancja, poszanowanie praw człowieka.
Dziękuję artystom, bacznym obserwatorom życia społecznego, wyczulonym na krzywdę i niesprawiedliwość, za prostowanie ścieżek i przecieranie szlaków prowadzących do pojednania i zrozumienia. To dzięki Państwa wrażliwości i otwarciu możemy się dziś cieszyć z żywego, a nie zadekretowanego partnerstwa i przyjaźni, które połączyły nasze powiaty”.
Jesienią goście z Niemiec mieli odwiedzić nasz powiat. Dziś trudno wyrokować, czy wizyta dojdzie w tym roku do skutku… Póki co ożywione kontakty między mieszkańcami obu powiatów są podtrzymywane za pośrednictwem łączy internetowych.
Fot. materiały z Dachau/własne