Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Sposoby na redukcję masy - dieta keto i post przerywany

Na wiosnę nie tylko przyroda budzi się do życia. Wiele osób właśnie w tym czasie postanawia podjąć kolejną bitwę w ciągnącej się miesiącami wojnie o zgrabną sylwetkę. Siłownie zaczynają pękać w szwach i w ruch idą diety przeróżnej maści - w tym dieta keto i post przerywany. Które z nich są obecnie najbardziej popularne i o czym pamiętać, by kilogramy gubić przede wszystkim bez szkody dla organizmu?

  1. Co to jest dieta keto?
  2. Na czym polega post przerywany?
  3. W jaki sposób można schudnąć zdrowo i na stałe?

W tym krótkim artykule znajdziesz ogólne wyjaśnienie takich pojęć jak dieta ketogeniczna i post przerywany. Możesz także dowiedzieć się tego, jakie są podstawowe zasady zdrowego odżywiania, które sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej.

Co to jest dieta keto?

Dieta ketogeniczna jest dietą eliminacyjną. Zakłada praktycznie całkowitą rezygnację z węglowodanów, które przy standardowym sposobie odżywiania powinny stanowić 50% składników odżywczych dostarczanych każdego dnia organizmowi. Dieta keto zakłada, że jeżeli tłuszcze będą stanowiły blisko 80% czy 90% składników, a pozostała reszta to będą cukry i białko, to organizm przestawi się na pozyskiwanie energii z tłuszczu, co doprowadzi do redukcji masy ciała. Początkowo organizm może nie być zadowolony z tak radykalnej zmiany odżywiania. Wśród skutków ubocznych pojawić się mogą bóle głowy i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jednak z czasem przywyknie do deficytu węglowodanów w diecie.

Na czym polega post przerywany?

Posty przerywane w ostatnim czasie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ich metoda działania jest prosta, są o wiele miej wymagające pod kątem logistycznym niż inne diety. Najpopularniejszą odmianą jest post przerywany w wersji 8/16, co oznacza, że posiłki można spożywać tylko przez 8 godzin w ciągu dnia, pozostałe 16 to nieprzerwany post, wówczas można pić tylko wodę. Posiłki spożywane w ciągu okienka, muszą być niewielkich rozmiarów, tak by organizm mógł z łatwością je strawić w krótkim czasie.

W jaki sposób można schudnąć zdrowo i na stałe?

Dieta cud nie istnieje. Owszem, można dzięki restrykcjom żywieniowym stracić kilka kilogramów, jednak wracając do swoich przyzwyczajeń, trzeba liczyć się z tym, że w niedługim czasie wrócą też i zgubione wcześniej kilogramy i przyprowadzą znajomych. Jedynie trwała zmiana stylu odżywiania, zbilansowane posiłki bogate w składniki odżywcze oraz włączenie do terminarza codziennej aktywności fizycznej (o intensywności uzależnionej od kondycji organizmu) może skutkować zdrową redukcją masy ciała o trwałych efektach.