Jak kominek wpływa na wystrój wnętrza?

Wnętrze salonu z kominkiem od dawna cieszy się popularnością. Podobne projekty można znaleźć w mieszkaniach lub domach prywatnych. W dawnych czasach kominek był ogromny, zajmował dużo miejsca, służył jako ogrzewanie. Dziś należy on raczej do elementów wystroju. Pozwala on na stworzenie ciekawego, niepowtarzalnego wnętrza. Zazwyczaj w mieszkaniu można znaleźć kominek dekoracyjny. Zaletą takich kominków jest możliwość włączania i wyłączania w każdej chwili oraz szybkie ogrzewanie pomieszczenia.

Jaki kominek wybrać?

Kominki do salonów wybierane są z uwzględnieniem wymagań i możliwości właścicieli, rodzajów oraz wymiarów pomieszczenia. Przy wyborze typu kominka należy wybrać materiał, z którego będzie on wykonany. Przed zainstalowaniem kominka warto zastanowić się, czy będzie on stanowił głównie dekorację i przyciągał uwagę. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie harmonii pomiędzy wnętrzem a kominkiem. Kominki mogą być zrobione z cegły, kamienia lub metalu. Możemy wybrać kominek otwarty, zamknięty, półotwarte, kątowe lub wiszące. Jeśli zdecydujemy się na instalację kominka w małym pomieszczeniu, najlepiej wybrać jego wersję elektryczną lub fałszywy. We wnętrzach nowoczesnych domów i mieszkań często kominki są zamykane elementami szklanymi. Dla takiego modelu konieczne jest zainstalowanie komina, który by odprowadzał dym na zewnątrz.

Zasady umieszczania mebli i wyposażenia w pobliżu kominka

Z wyobraźnią, pieniędzmi i chęcią możemy stworzyć oryginalne wnętrze salonu z kominkiem, zamieniając to wnętrze w przytulny kącik, w którym będziemy siedzieć z rodziną i przyjaciółmi podczas długich zimowych wieczorów. Kominek wymaga dużo uwagi, jeżeli chodzi o instalację. Wymaga ona wzmocnienia i odporności termicznej podłoża, które powinno być wykonane z materiałów, takich jak cegły, kamienie i płytki. Aby uniknąć pożaru, nie należy umieszczać dywanów i mebli w pobliżu ognia. Zaleca się umiejscowienie kominka w odległości mniejszej niż 1,5-2 m. Należy pamiętać, że krzesła, stoły, kanapy, szafy i półki odpowiednio ustawione zapewniają przestrzeń w każdym wnętrzu. Dla swobodnego poruszania się zaleca się racjonalne rozmieszczenie mebli wokół kominka, tak aby był do niego swobodny dostęp i aby nikomu nie przeszkadzał. Krzesła można zastąpić fotelami, pufami lub dużymi poduszkami. Inną cechą charakterystyczną instalacji kominka jest jego lokalizacja w pobliżu ścian. Nie można umieścić kominka przy zewnętrznych ścianach domu. Powinny one być umieszczone przy ścianie prostopadłej do okna.

Gdzie ustawić telewizor?

Oczywiście, jeśli jest taka możliwość, najlepiej jest zaplanować wnętrze salonu bez telewizora, ale czasami nie będziemy mieli innego wyboru. Nie można umieścić telewizora po drugiej stronie kominka, ponieważ płomień ognia (naturalny lub imitowany) będzie powodował jego oświetlenia. Ponadto, ciepło, które promieniuje z kominka, może zniszczyć nasz sprzęt. Nie może stawiać telewizora na kominku. Przecież niezręcznie jest oglądać program, siedząc przy gorącym kominku. Najlepiej postawić telewizor przy ścianie obok kominka.

Dodatkowe informacje

Jeżeli interesuje Cię koza piec sprawdź asortyment sklepu Szalony Max