Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku zaprasza w najbliższy piątek 29 listopada o godz. 17 na spotkanie z poezją oraz przestrzenią dźwięku w ramach programu Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia w Krakowie pt. „Małopolska Ofensywa Poetycka”. Projekt wsparł Powiat Oświęcimski. Wstęp wolny.

Na scenie MOKSiR wystąpią: Karina Stempel, Juliusz Pielichowski i Alexander Sovtysik.

Karina Stempel – autorka Roku Drewnianego Konia (Wrocław 2015), Nocy w Nome (Warszawa 2016) oraz Wniosków z badań terenowych (Mikołów 2019). Laureatka kilku konkursów (m.in. im. K. Ratonia oraz Fundacji Duży Format). Publikowała w czasopismach papierowych i wirtualnych. Jest doktorem językoznawstwa, zawodowo zajmuje się książkami i Rumunią, czasami tłumaczy, pisuje eseje i recenzje. Podróżuje i robi zdjęcia.

Juliusz Pielichowski – urodzony w 1984 r. w Gliwicach. Poeta, tłumacz z języka angielskiego. Laureat kilku projektów Biura Literackiego. Ostatnio opublikował tom wierszy Czarny organizm (Mikołów 2019) oraz nowy przekład O chodzeniu H. D. Thoreau (Lublin 2019). Okazjonalnie krytyk i redaktor.

Alekander Sovtysik – artysta pochodzenia ukraińskiego. Tworzy obiekty, instalacje i komponuje eksperymentalną muzykę elektroniczną. Jego główne obszary zainteresowań to elastyczność ludzkiej percepcji i świadomości oraz starożytne cywilizacje. Od 2017 roku prowadzi cykl imprez „Perpetuum Mobile”, zacierając granice między wystawą sztuki współczesnej, performance’em i muzyką eksperymentalną.

Joanna Oparek – współautorka programu, poetka, pisarka, dramatopisarka. Ur. 1967. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opublikowała tomy poetyckie: „Po kostki w niebie”, „Czerwie”, „ Berlin Porn”, powieści: „Mężczyzna z kodem kreskowym”, „Jesień w Nowym Jorku”, „Loża”. Jest autorką dramatów „Projekt Ameryka”, „Wężowisko”, „Obcy. Tragedia grecka”, „Całe życie”. W 2018 była gościem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza i przewodniczącą Jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka. We współpracy z galerią Otwarta Pracownia tworzy niezależną scenę teatralną w Krakowie oraz cykliczne wydarzenia łączące sztuki wizualne i literaturę.

Małopolska Ofensywa Poetycka to projekt autorstwa Joanny Oparek, Juliusza Pielichowskiego oraz artystów i animatorów z kręgu krakowskiego stowarzyszenia Otwarta Pracownia. Cykliczne spotkania z poetami i tłumaczami poezji odbywać się będą w Krakowie oraz w małopolskich miejscowościach. Wychodzeniu poezji poza krąg Plantów towarzyszyć będą zdarzenia muzyczne i pokazy sztuk wizualnych.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Artystyczne Otwarta Pracownia w Krakowie, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.