W Oświęcimskim Centrum Kultury obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Starosta Marcin Niedziela i wicestarosta Paweł Kobielusz uhonorowali stypendiami wyróżniających się uczniów powiatowych szkół. Wręczyli także nagrody laureatom konkursów o tematyce patriotycznej. Uroczystości przygotował Młodzieżowy Dom Kultury.

W uroczystościach zorganizowanych 15 listopada uczestniczyli włodarze Powiatu Oświęcimskiego, przedstawiciele NSZZ “Solidarność” i Instytutu Pamięci Narodowej, reprezentanci lokalnych samorządów i instytucji, uczniowie powiatowych placówek oświatowych. W części artystycznej wystąpili nagrodzeni młodzi twórcy.

Szczególnie ciepło witam obecną na sali młodzież, bo na kształtowaniu postaw młodego pokolenia bardzo nam zależy – powiedział starosta Marcin Niedziela.

Sternik powiatu przypomniał, że 101 lat temu – po 123 latach niewoli – Polska odzyskała niepodległość. Zaznaczył, że spoglądając wstecz, nie możemy zapominać o stojących przed nami wyzwaniach. Mówił o potrzebie wszechstronnej edukacji młodego pokolenia jako jednego z podstawowych zadań samorządu powiatowego. Nawiązując do wątku budowania lokalnej tożsamości, z uznaniem wypowiedział się o działalności wspieranego przez Powiat Oświęcimski Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej. Wyraził nadzieję, że za dwa lata placówka znajdzie swój docelowy adres w historycznym budynku tzw. Lagerhausu.

Starosta podziękował dyrekcji, pracownikom i podopiecznym Młodzieżowego Domu Kultury za przygotowanie uroczystości i wypełnienie jej inspirującymi treściami artystycznymi.

Do podziękowań dołączył wicestarosta Paweł Kobielusz. Zwracając się do uczniów zaznaczył, że mieli niecodzienną okazję do obejrzenia lekcji historii odtworzonej na scenie OCK przez swoich rówieśników.

Obaj włodarze wręczyli stypendia przyznane za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauki w roku szkolnym 2019/2020. Otrzymali je: Jakub Śniadek, Mateusz Mika, Tomasz Musiał, Olga Repeta, Maja Wysoczańska (z PZ Nr 1) oraz Karol Łanocha z I LO im. Stanisław Wyspiańskiego w Kętach.

Stypendium stanowi formę wyróżnienia dla najzdolniejszych uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Oświęcimski. Przyznawane jest uczniom, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,0 i co najmniej bardzo dobre zachowanie oraz byli laureatami olimpiady przedmiotowej na szczeblu wojewódzkim lub finalistami olimpiady na szczeblu wyższym.

Z rąk starostów nagrody odebrali zwycięzcy i laureaci konkursów zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury: III Powiatowym Konkursie Pieśni Patriotycznej, VI Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Moje miejsce na ziemi”, V Powiatowym Konkursie Historycznym „Solidarni”.

Wyniki konkursów:

III Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej

I miejsce (ex aequo): KLAUDIA KOLASA – ZSZTS Oświęcim, ANNA WALANCIK, ZUZANNA BRATEK – MDK Oświęcim.

II miejsce: MAGDALENA MATEJKO – PZ Nr 11 Kęty.

III miejsce: EMILIA CZERWIK, NORBERT ZIEMIŃSKI – PCKTiB Oświęcim.

Wyróżnienie za piosenkę „Mury”: KLAUDIA OLKOWICZ – PCKTiB Oświęcim.

***

VI Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Moje miejsce na ziemi”

I miejsce: ANNA STAREK – MDK „Pod Akacją” w Lublinie.

II miejsce (ex aequo): MAJA KOTARSKA, FRANCISZEK KĘPKA (oboje z MDK „Pod Akacją” w Lublinie).

III miejsce: MAJA LEONOWICZ, Białystok.

Wyróżnienia:

NATALIA BUTRYM – MDK „Pod Akacją” w Lublinie

ŁUKASZ HUTNY – SOSW w Oświęcimiu

MAJA KOTARSKA – MDK „Pod Akacją” w Lublinie

DANIEL KUŚNIERZ – ZSO nr 4 w Lublinie

WŁADYSŁAW LEWICKI – Młodzieżowy Dom Kultury w Mrągowie

Wyróżnienia za najlepszy kadr przyrodniczy:

IGOR DUDZIŃSKI – Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu

KUBA PIĄTKOWSKI – MDK „Pod Akacją” w Lublinie

ŻANETA SZAFRANIEC – PCKTiB w Oświęcimiu

Kwalifikacja do wystawy:

PIOTR BARTNICKI – ZSO nr 4 w Lublinie

KUBA FLORCZYK – PZ nr 9 w Kętach

WERONIKA GAJEK – MDK „Pod Akacją” w Lublinie

SEWERYN NOWICKI – ZSO nr 4 w Lublinie

ALEKSANDRA PTASZEK – ZS-P w Witkowicach

ŻANETA SZAFRANIEC – PCKTiB w Oświęcimiu

JULIA TLAŁKA – Szkoła Podstawowa nr 2 w Osieku

***

V Powiatowy Konkurs Historyczny„Solidarni”

Zwycięzcą konkursu został PIOTR URBAŃCZYK, uczeń PZ Nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu. Drugie miejsce zajął ŁUKASZ BARUŚ z PZ Nr 9 w Kętach, trzecie (ex aequo) – ALEKSANDRA WIŚNIOWSKA z PZ Nr 11 w Kętach oraz JULIA KOPAŁA, uczennica PZ Nr 2 w Oświęcimiu.

Autorem pytań oraz przewodniczącym komisji konkursowej, jak również prowadzącym konkurs był Artur Kasprzykowski z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Katowice. Gośćmi finałowego spotkania byli Joanna Czerwik, koordynator Oddziału NSZZ „Solidarność” w Oświęcimiu oraz Stanisław Sołtysik, skarbnik i wiceprzewodniczący Zarządu NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie.

Fot. RL