Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu może się wreszcie poszczycić własnym sztandarem. Ten symbol najwyższej wartości, tradycji, honoru i męstwa został ufundowany przez samorządy Powiatu Oświęcimskiego. Podczas uroczystego nadania i przekazania, z rąk starosty Marcina Niedzieli sztandar odebrał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sylwester Tułajew, a następnie komendant powiatowy, insp. Robert Chowaniec.

Podniosła uroczystość odbyła się w piątkowe przedpołudnie 27 września na placu przed Oświęcimskim Centrum Kultury. Oprócz formacji policyjnych wzięli w niej udział liczni goście, w tym przedstawiciele lokalnych samorządów, instytucji, służb mundurowych, rodziny przedwojennych policjantów, harcerze, uczniowie klas mundurowych, mieszkańcy powiatu oświęcimskiego.

Sztandar został ufundowany z inicjatywy samorządowców w dowód uznania i zaufania dla policyjnej służby. Jak podkreślono, nadanie sztandaru w 100. rocznicę Policji Państwowej stanowi nawiązanie do ofiarnej służby przedwojennych funkcjonariuszy Policji na rzecz Ojczyzny.

W marcu tego roku kierownictwo oświęcimskiej jednostki Policji podjęło starania o pozyskanie sztandaru dla oświęcimskiej Policji.

W ramach bardzo dobrej współpracy, w uznaniu osiągnięć w zakresie utrzymania ładu, porządku publicznego i bezpieczeństwa na terenie powiatu oraz doceniając ofiarną służbę na rzecz ochrony życia ludzkiego i mienia, na wniosek starosty oświęcimskiego 16 kwietnia br. zarząd powiatu przyjął uchwałę intencyjną, w której wyraził wolę ufundowania sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

16 maja aktem założycielskim powołano Honorowy Komitet Fundatorów Sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, na czele którego stanął starosta Marcin Niedziela, jako jego przewodniczący. W skład gremium weszli włodarze samorządów: prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, burmistrz Brzeszcz Radosław Szot, burmistrz Chełmka Andrzej Saternus, Wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, burmistrz Kęt Krzysztof Jan Klęczar, wójt Gminy Osiek Marek Jasiński, wójt Gminy Polanka Wielka Grzegorz Gałgan, wójt Gminy Przeciszów Tomasz Kosowski, burmistrz Zatora Mariusz Makuch.

Uroczystość zainaugurowała msza święta w kościele pw. św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu, której przewodniczył ks. bp. Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Po mszy, kompania honorowa Policji, poczty sztandarowe, policjanci oraz goście przeszli na plac przed Oświęcimskim Centrum Kultury, gdzie odbyła się ceremonia wręczenia sztandaru.

Komendant wojewódzki, nadinsp. dr Krzysztof Pobuta podkreślił, że nadanie sztandaru oświęcimskiej jednostce Policji to wielki zaszczyt i uhonorowanie odpowiedzialnej służby policjantów oraz pracowników tej komendy na rzecz porządku i bezpieczeństwa.

Podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że KPP w Oświęcimiu otrzymała sztandar.

Po odczytaniu aktu nadania sztandaru nastąpiło wbicie w drzewiec sztandaru 16 gwoździ, w tym 15 gwoździ honorowych oraz jednego gwoździa pamiątkowego z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej, którego wbicia dokonał dr nauk medycznych Karol Ptaszkowski, syn przedwojennego policjanta Michała Ptaszkowskiego zamordowanego w 1940 roku w Twerze. Złożone zostały również okolicznościowe wpisy w księdze pamiątkowej sztandaru.

Po poświęceniu sztandaru, którego dokonał ks. bp. Roman Pindel, nastąpiło wręczenie sztandaru.

Przewodniczący Honorowego Komitetu Ufundowania Sztandaru, starosta Marcin Niedziela przekazał sztandar w imieniu społeczności Ziemi Oświęcimskiej wiceministrowi MSWiA Sylwestrowi Tułajewowi, który następnie wręczył go komendantowi powiatowemu Policji w Oświęcimiu jako symbol najwyższego uznania godności i dumy.

Nadinspektor Dariusz Augustyniak, I zastępca komendanta głównego Policji, podziękował zaangażowanym w ufundowanie sztandaru, zaznaczając że ta inicjatywa nie tylko umacnia więź z lokalną społecznością, ale również zobowiązuje do godnego wypełniania obowiązków wobec mieszkańców.

Starosta Marcin Niedziela w swoim przemówieniu podkreślił, że w świadomości Polaków sztandar jest symbolem niezłomności, męstwa i odwagi. Powiedział, że będzie on reprezentował oświęcimską jednostkę na różnego rodzaju uroczystościach i świętach państwowych.

– Jest dowodem wdzięczności dla funkcjonariuszy i pracowników Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, dbających o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu oświęcimskiego – dodał starosta.

Jako starosta i zarazem przewodniczący Honorowego Komitetu Ufundowania Sztandaru Marcin Niedziela złożył podziękowania na ręce komendanta i policjantów, zapewniając o gotowości do dalszej współpracy.

Komendat powiatowy, insp. Robert Chowaniec podziękował lokalnym władzom samorządowym za zaangażowanie włożone w ufundowanie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Zaznaczył, że jest to wyraz ogromnej więzi i uznania społeczeństwa dla pracy Policji, dbającej o bezpieczeństwo lokalnej społeczności.

Uroczystość poprowadził kom. Łukasz Piątek, a występami uświetniły ją Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Kompania Honorowa Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.

Ponadto z okazji 100. rocznicy utworzenia Policji Państwowej Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji przygotowało dla mieszkańców naszego powiatu ciekawą wystawę przybliżającą historię formacji policyjnej oraz bohaterskie działania Policjantów Państwowych w czasie II wojny światowej

Współczesny sprzęt, umundurowanie oraz wyposażenie Policji zaprezentowała Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu. Na stoiskach policyjnych mieszkańcy mogli również zobaczyć mundury przedwojennych policjantów, które prezentowali na sobie przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu.

– Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszyło się również stoisko przygotowane przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Oświęcimiu, gdzie zainteresowani zapoznawali się ze służbą żołnierza oraz sprzętem wojskowym. Ponadto mieszkańcy oraz przybyli goście mogli podziwiać wystawę prac plastycznych uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 2 w Oświęcimiu pt. „Policja oczami dziecka” – poinformowała asp. szt. Małgorzata Jurecka, oficer prasowa KPP w Oświęcimiu.

Sztandar jest symbolem najwyższej wartości, tradycji, honoru i męstwa. Projekt został opracowany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu barwy karmazynu po stronie głównej, a barwy granatowej po stronie odwrotnej. Boki płata są obszyte srebrną frędzlą. Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się wizerunek orła białego, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod godłem jest umieszczony napis: „BÓG HONOR OJCZYZNA”, stanowiący dewizę, haftowany srebrnym szychem. Na stronie odwrotnej płata sztandaru, pośrodku jest umieszczona haftowana srebrna gwiazda, składająca się z ośmiu pęków promieni.

W poprzek gwiazdy jest umieszczona rozwinięta wstęga o barwach Rzeczypospolitej Polskiej. Nad wstęgą, pośrodku gwiazdy jest umieszczona tarcza herbowa. Dookoła gwiazdy umieszczona jest nazwa jednostki Policji. W rogach płata sztandaru umieszczone są wieńce złożone z dwóch gałązek – wawrzynu i dębiny. W utworzonych przez nie polach znajdują się miejsca, w których umieszcza się wizerunek patrona Policji oraz oznaczenie rodzajów służb. Głowica sztandaru, wykonana z białego metalu, składa się z wizerunku orła policyjnego oraz z tulei, w której znajduje się miejsce na fotokopię aktu nadania sztandaru. Tuleja łączy głowicę z drzewcem. Nadanie sztandaru jednostce Policji jest symbolem najwyższego uznania, godności i dumy.

Fot. JCh, RL