Powiat Oświęcim: Kamień Pamięci ku czci Franciszki Haberfeld

2 min czytania

W miejscu dawnej Parowej Fabryki Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda w Oświęcimiu niemiecki artysta Guenter Demnig osadził Kamień Pamięci (Stolperstein) Franciszki Henryki Haberfeld. W tej wyjątkowej uroczystości wzięli udział m.in. Starosta Oświęcimski Marcin Niedziela i jego małżonka, Posłanka PO Dorota Niedziela.

Symboliczny kamień z mosiężną tabliczką ma przypominać ofiarę Holokaustu, Franciszkę Henrykę Haberfeld (ur. w 1937 r.), córkę Alfonsa i Felicji, ostatnich właścicieli słynnej oświęcimskiej fabryki. Małą Franciszka w 1941 roku została deportowana do getta w Krakowie, a następnie do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie została zamordowana w 1942 roku.

Stolperstein oznacza po niemiecku kamień, o który się potykamy ”. Tego typu kamieni pamięci jest w Europie już kilkadziesiąt tysięcy, co stanowi największy zdecentralizowany pomnik świata.

Pomysłodawca, Guenter Demnig (ur. 1947) jak sam powtarza, inicjatywę powziął z potrzeby serca. Swoją inspirację do tak niezwykłego przypomnienia ofiar hitlerowskich prześladowań, które w obozach koncentracyjnych zredukowane zostały jedynie do numerów, przytacza on cytat z Talmudu (jedna z ksiąg judaizmu): Człowiek zostaje zapomniany dopiero wtedy, gdy zapomniane zostanie jego imię”.

We wczorajszej uroczystości (28 lipca) wzięli udział m.in. Starosta Oświęcimski Marcin Niedziela i jego małżonka, Posłanka PO Dorota Niedziela. Pojawili się liczni mieszkańcy i zagraniczni goście.

Kamień Pamięci znajduje się przed wejściem do apartamentowca przy ul. Bulwary 1 (obok restauracji STONE).

Niedzielne wydarzenie zorganizowała Fundacja Jakob Haberfeld Story, a inicjatorami byli oświęcimscy architekci Marcin Susuł i Krzysztof Strama.

(Źródło: Fundacja Jakob Haberfeld Story). Fot. Paweł Wodniak/Fakty Oświęcim, Fundacja JHS.

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/kamien-pamieci-ku-czci-franciszki-haberfeld/

Autor: krystian