Powiat Oświęcim: Do zobaczenia na Szlaku Architektury Drewnianej
Małopolska Organizacja Turystyczna zachęca do skorzystania z Otwartego Szlaku Architektury Drewnianej, na którym znajduje się ponad 70 zabytkowych obiektów. Wśród wartych odwiedzenia drewnianych perełek” są m.in. trzy drewniane świątynie w powiecie oświęcimskim. Wstęp jest wolny.
Najliczniejszą grupę wśród drewnianych zabytków udostępnionych do zwiedzania w ramach wspomnianego Szlaku stanowią obiekty sakralne kościoły reprezentujące różne epoki i style architektoniczne oraz cerkwie greckokatolickie i prawosławne rozsiane na terenie Beskidu Sądeckiego i Niskiego.
Na Szlaku są trzy świątynie zlokalizowane na terenie powiatu oświęcimskiego kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Graboszycach, kościół pw. św. Marcina w Jawiszowicach i kościół pw. Andrzeja Apostoła w Osieku.
Czekają w nich miejscowi przewodnicy, którzy jak nikt inny znają historię obiektu, wyposażenie i wszelkie ciekawostki, z pasją dzielą się tą wiedzą z odwiedzającymi.
Do najcenniejszych skarbów na Szlaku i unikatowych na skalę światową obiektów należą świątynie wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO: kościoły w Lipnicy Murowanej, Dębnie Podhalańskim, Sękowej i Binarowej, oraz cerkwie w Brunarach Wyżnych, Kwiatoniu, Owczarach i Powroźniku. Świątynie te udostępnione są do zwiedzania przez cały rok.
** Mapa obiektów udostępnionych do zwiedzania **(pdf)
Obiekty na Otwartym Szlaku Architektury Drewnianej są otwarte do września.
Przewodnicy czekają na Państwa:
niedziela 12:00-17:00*
(*przerwa obiadowa w godz. 13:00-13:30)
Świątynie wpisane na Listę UNESCO są otwarte przez cały rok.
Poniedziałek wtorek po wcześniejszym umówieniu się.
Niedziela 12:00-17:00*
(*przerwa obiadowa w godz. 13:00-13:30).
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/do-zobaczenia-na-szlaku-architektury-drewnianej/
Autor: krystian