Dzięki dodrukowi, znów jest dostępna publikacja naukowa „Topografia Pamięci…” . Książkę autorstwa dr. Andrzeja Strzeleckiego można otrzymać za darmo w siedzibie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Wyspiańskiego 10 (budynek starostwa, wejście od urzędu pracy).

Publikację „Topografia Pamięci. Miejsca pamięci o ofiarach Auschwitz i bohaterach ruchu oporu w latach 1939-1945 znajdujące się na Ziemi Oświęcimskiej” wydało Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji). Placówka jest samodzielną jednostka kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiat Oświęcimski.

– W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz licznymi zapytaniami, które bardzo często do nas trafiały, zdecydowaliśmy się na dodruk „Topografii Pamięci”. Zależy nam, żeby każdy zainteresowany, pasjonat historii mógł ją mieć w domowej biblioteczce. Opracowanie dr Andrzeja Strzeleckiego ma wymiar przede wszystkim dydaktyczny, pozycja ta jest istotną bazą wiedzy w procesie edukacji historycznej dla edukatorów, dlatego kierujemy ją przede wszystkim do młodzieży, ale też gości odwiedzających Ziemię Oświęcimską – mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Przypomnijmy, że „Topografia Pamięci” została zaprezentowana po raz pierwszy podczas konferencji naukowej, która odbyła się w marcu br.

Praca dokumentacyjna dr. Andrzeja Strzeleckiego zawiera, oprócz krótkich informacji o ponad 60 miejscach pamięci, także kilkanaście zdjęć tych miejsc oraz niewielkie mapy z ich lokalizacją na terenie Ziemi Oświęcimskiej. Publikacja spotkała się z pozytywnymi recenzjami zarówno ze strony środowisk uniwersyteckich jak również związanych z Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau. Zwracano uwagę na wartość edukacyjną opracowania, które „stanowi świadectwo pamięci społeczności lokalnej o czasach nie tak dawno minionych”.

Nieodpłatne udostępnianie publikacji jest formą promocji i zaproszeniem mieszkańców do współpracy z Muzeum.

Wszystkich chętnych zapraszamy po odbiór „Topografii Pamięci” w siedzibie Muzeum, przy ulicy Wyspiańskiego 10 w Oświęcimiu (budynek Powiatowego Urzędu Pracy, II piętro).

(Źródło: Muzeum Pamięci)