Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Najlepsza kawa ziarnista – jak wybrać kawę?

Jedni jej nie lubią, a inni nie wyobrażają sobie życia bez niej. Kawa to napój na temat którego powstało wiele mitów. Niektórzy uważają, że kawa szkodzi i absolutnie nie powinno się jej pić, inni wręcz przeciwnie, że jest napojem niezwykle zdrowym i wypicie kilku filiżanek dziennie nie jest w stanie nam zaszkodzić. Jedno jest pewne. Jeżeli już decydujemy się na picie kawy, warto zawsze wybierać te najlepsze. Ale jaka kawa jest najlepsza?

Rankingi kaw

Najlepsza kawa ziarnista? Zdania na temat najlepszej kawy są mocno podzielone. Nie wszyscy są zgodni jeżeli chodzi o wybór absolutnie najlepszej kawy. Jednak, wybierając dobrą kawę warto sprawdzić rankingi. Dostępne są zarówno rankingi kaw mielonych, jak i rankingi kaw ziarnistych. Z pewnością warto sugerować się tego typu typowaniami, ponieważ zajmują się tym prawdziwi specjaliści od kawy. W sieci można znaleźć kilka rzetelnie przeprowadzonych testów kaw i rankingów stworzonych na ich postawie. Jeżeli nie znasz się zupełnie na tym trunku, a chciałbyś pić smacznie i jak najbardziej zdrowo, warto zacząć od przenalizowania rankingu kaw.

Arabica – najlepsza kawa ziarnista

Najczęściej to o arabice mówi się jako najlepszej kawie ziarnistej. I faktycznie, to właśnie ten gatunek kawy i ma naprawdę wiele walorów zarówno smakowych, jak i oczywiście zapachowych. Jednak, prawdziwa arabica, która może uchodzić przez wielu jako najlepsza kawa ziarnista na świecie może kosztować całkiem sporo, nawet ponad 200 PLN za 100 gram. Wiele osób przy wyborze kawy ziarnistej popełnia jednak błąd kierując się ceną. Nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Dlaczego? Ponieważ najważniejsze dla jakości kawy jest to, w jakich warunkach rosła, jak była uprawiana i jak przebiegał proces jej wypalania. Skąd czerpać takie informacje? aa specjaliści, którzy zajmują się dokładnym badaniem różnych kaw i ich ocenianiem. Tak, jak oceniane są inne produkty, a nawet restauracje, tak również ocenianie są kawy. Jednym z najważniejszych wyróżnień dla kawy jest tytuł „specialty coffee”.

Specialty coffee – tytuł dla najlepszej kawy na świecie

Przeglądając rankingi kaw mielonych czy rankingi kawy ziarnistej, można zauważyć, że przy niektórych widnieje dopisek „specialty coffee”, co oznacza, że kawa została uznana za ekspertów w tej dziedzinie wyjątkowo dobrą, uprawianą i wypalaną w odpowiednich warunkach. Jakości kawy nie oceniają zwykli konsumenci, ale osoby do tego odpowiednio przygotowane. Każda kawa podlegająca ocenie może dostać 100 punktów. Kawa, która dostanie powyżej 80 punktów, może liczyć na miano specilaty coffee. Jak można przypuszczać, bardzo niewiele rodzajów kaw może poszczycić się tym tytułem – jest ich tylko 5%. Jeżeli chciałbyś zakupić jeszcze lepsza kawę, to warto szukać tych oznaczonych jako „cup od excellence”. Kawy te są unikatami i zdobywają blisko 90 punktów.

Nie taka kawa droga…

Są kawy, za które trzeba zapłacić nawet 800 zł za kilogram. Czy na pewno są to najlepsze kawy ziarnistej na świecie? Otóż nie! Wystarczy sprawdzić ranking kaw ziarnistych i ranking kawy mielonej, aby przekonać się, że kawy oznaczone jako specialty coffee kosztują ok. 100 zł za kilogram. Dlaczego zatem te „gorsze” kawy są aż tak bardzo drogie? Wynika to przede wszystkim z ich niewielkiej ilości sprowadzanej do Europy.

Jeżeli chciałbyś zakupić najlepsza kawę ziarnistą na świecie, ale nie masz czasu na to, aby sprawdzić ranking kawy ziarnistej, udaj się do dobrego sklepu z kawą i porozmawiaj ze sprzedawcą. Sprzedawcy posiadają bardzo dużą wiedzę na ten temat.