Wady uzębienia dotykają zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Każda nieprawidłowość powinna zostać skonsultowana ze specjalistą - ortodonta Warszawa. W przypadku niektórych wad wystarczą odpowiednie ćwiczenia, inne wymagają noszenia aparatu ortodontycznego, a jeszcze inne można skorygować wyłącznie wykonując operację. Chociaż dla wielu korygowanie wady zębów ma charakter wyłącznie estetyczny, to należy pamiętać, że niektóre nieprawidłowości zgryzu mogą powodować trudności w oddychaniu, mówieniu, a nawet jedzeniu. Jak rozpoznać wadę zębów i kiedy zgłosić się do dobrego ortodonty? Okazuje się, że rozpoznanie wady wcale nie jest takie trudne…

ile kosztuje aparat na zęby u ortodonty

Rozpoznanie wady zgryzu u dzieci

Szybkie rozpoznanie wady zgryzu u dziecka jest bardzo ważne, ponieważ wady takie można w większości przypadków zupełnie wyeliminować. Dzieci z wadami uzębienia mogą mieć kompleksy, a to może się z kolei odbijać na ich zdrowiu. Do ortodonty na konsultację należy wybrać się z dzieckiem, jeżeli zauważmy, że maluszek :

  • oddycha tylko przez buzię i ma wciąż otwarte usta,
  • ma niesymetryczną buzię,
  • ma za bardzo wysuniętą lub cofniętą bródkę,
  • ciągle ssie palec lub smoczek i nie można go tego oduczyć,
  • traci szybko zęby mleczne, ma pomiędzy zębami bardzo duże szpary, lub przeciwnie, ząbki są stłoczone.

Każdy z tych objawów może świadczyć, że dziecko ma wadę zgryzu. Warto wtedy udać się do polecanego ortodonty w Warszawie i sprawdzić, czy faktycznie są powody do niepokoju. Leczenie małych dzieci opiera się na stosowaniu ćwiczeń, specjalnych nakładek, a także ruchomego aparatu na zęby.

Uwaga! Nawet jeżeli wydaje nam się, że ząbki dziecka rosną w odpowiedni sposób, warto udać się na kontrolną wizytę z dzieckiem, kiedy wyrosną mu wszystkie żeby mleczne.

Rozpoznanie wady zgryzu u starszych dzieci, młodzieży i dorosłych

Jeżeli żeby rosną w nieprawidłowy sposób, a więc np. są krzywe lub stłoczone, można mieć niemal pewność, że coś jest nie tak. Jeżeli ząb rośnie krzywo lub jest odchylony w którąś ze stron, powinniśmy się udać do polecanego ortodonty. Warto przeprowadzić samemu badanie zębów – jest to bardzo proste. Zęby należy zacisnąć i sprawdzić ich ułożenie:

  • jeżeli zęby górne nie stykają się z zębami dolnymi, można podejrzewać zgryz otwarty,
  • jeżeli siekacze górne zachodzą na siekacze dolne i niemal je zasłaniają, może świadczyć to o zgryzie głębokim,
  • jeżeli broda jest schowana, można podejrzewać tyłozgryz,
  • jeżeli broda jest wysunięta, można podejrzewać przodozgryz,
  • jeżeli zęby nie mają miejsca i krzywią się, zapewne jest to stłoczenie zębów,
  • jeżeli pomiędzy zębami są duże szczeliny, mamy do czynienia z odseparowaniem.

Cena aparatu na zęby

Wiele osób martwi się kosztami leczenia ortodontycznego. Ceny aparatów na zęby różnią się i są zależne od materiału, z jakiego wykonany jest aparat. W Polsce leczenie ortodontyczne dzieci do 12 roku życia jest częściowo refundowane. Dlatego, w wielu przypadkach można liczyć na zniżki – przynajmniej jeżeli chodzi i aparaty ruchome, a więc przeznaczone głównie dla dzieci, które jeszcze nie posiadają zębów stałych. Ceny aparatów stałych na zęby nie należą do najniższych – należy jednak pamiętać, że korzysta się z nich przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Cena aparatu na zęby (jednego łuku), zaczynają się już o 1500 PLN. Oczywiście aparaty porcelanowe, szafirowe a także aparaty kryształowe są droższe, niż aparaty metalowe. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę koszty związane z wizytą u ortodonty – jedna wizyta u dobrego, polecanego ortodonty w Warszawie kosztuje ok 150 – 200 zł.