Kęty. Nietrzeźwa jazda zakończyła się kolizją i ujęciem obywatelskim

W dniu 26 maja 2018 policjanci z Komisariatu Policji w Kętach, z rąk trojga pieszych przejęli nietrzeźwą sprawczynię kolizji drogowej. Dzięki wzorowej obywatelskiej reakcji na przestępstwo kierująca, która wsiadła za kierownicę mając w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu, w porę została wyeliminowana z ruchu drogowego.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę tuż po godzinie 13.00. Troje pieszych idących poboczem ulicy Żeromskiego w Kętach, zauważyło samochód marki Toyota, który poruszał się całą szerokością drogi. Po chwili pojazd zjechał z jezdni i uderzył w skrzynkę infrastruktury kolejowej. Świadkowie zdarzenia błyskawicznie powiadomili służby ratunkowe, a następnie podbiegli do toyoty , aby udzielić kierującej pierwszej pomocy. Jak się okazało kobieta nie doznała żadnych obrażeń ciała, ale za to była pod silnym wpływem alkoholu. Widząc stan kobiety świadkowie uniemożliwili jej oddalenie się z miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu policjantów. Funkcjonariusze przejęli kierującą, którą okazała się 47 – letnia mieszkanka powiatu bielskiego. Badanie jej stanu trzeźwości wykazało 2,46 promila alkoholu.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów nie mniejszy niż trzy lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Na wyróżnienie i wielkie podziękowania zasługuje wzorowa postawa pieszych: dwojga mieszkańców Kęt oraz mieszkanki Łęk, którzy prawidłowo zareagowali na przestępstwo.