Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

10 maja na terenie Powiatowych Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w Grojcu odbyła się uroczystość poświęcenia kaplicy pw. MB Fatimskiej. Kaplica jest ważnym miejscem w historii Zakładów, bowiem pacjentki w końcu mają obiekt, gdzie mogą spotkać się na mszy oraz nabożeństwach świętych. – To miejsce zostało przeznaczone dla Boga, aby móc się tutaj z nim spotkać na modlitwie i w sakramentach świętych, jest ono bardzo cenne dla tego Domu, kobiet tu mieszkających i pracowników – podkreślał w swoim przemówieniu ksiądz Józef Zborek, proboszcz grojeckiej parafii pw. św. Wawrzyńca.

Placówka istnieje od 1960 roku, przez 36 lat mieszkały tutaj również siostry albertynki. Początkowo kaplica mieściła się w dawnym pałacu, a od lat 80-tych już w nowym budynku. Siostry albertynki odeszły 30 grudnia 1996 roku. Od tego czasu nie było stałej kaplicy dla podopiecznych Zakładu.

Po gruntownej przebudowie i modernizacji PZOL, dyrektor Zakładów Maria Wilgus wspólnie z samorządem powiatowym podjęli inicjatywę wybudowania kaplicy. W czwartkowej uroczystości wzięli udział m.in. starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, wicestarosta Jarosław Jurzak, członek Zarządu Powiatu Ewa Pawlusiak, dyrektor biura poselskiego Beaty Szydło i przewodnicząca RP w Oświęcimiu Iwona Gibas, przewodniczący RP w Oświęcimiu Radosław Włoszek oraz sołtys Grojca i radny RP Krzysztof Wolak.

W homilii podczas Mszy św., połączonej z poświęceniem kaplicy, bp Pindel przytoczył historię, gdy ks. Kurzeja, jako wikariusz parafii w Mucharzu, pomagał miejscowym w budowie kaplicy, wbrew woli swego proboszcza. Biskup zwrócił uwagę także na postać wyniesionej niedawno na ołtarze bł. Hanny Chrzanowskiej, inicjatorki pielęgniarstwa domowego.

Na koniec uroczystości podopieczne Zakładów wręczyły ordynariuszowi wykonane przez siebie artystyczne pamiątki. Biskup odwiedził w pokojach wymagające opieki stacjonarnej pacjentki, które nie mogły uczestniczyć w liturgii.

(NM)

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.