Świadomość mieszkańców powiatu oświęcimskiego na temat złej jakości powietrza wzrasta, jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Można powiedzieć, że ze smogiem trwa nierówna walka. Jest to ogromny problem polskich miast, jednak nasze województwo znajduje się w niechlubnym gronie najbardziej zanieczyszczonych regionów. W trosce o poprawę jakości powietrza apeluje Starosta Oświęcimski, który w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców organizuje I Powiatowy Szczyt Antysmogowy.

Wymiana pieców, dotacje celowe czy działania w sferze organizacji ruchu drogowego – władze województwa małopolskiego dokładają wszelkich starań, by mieszkańcy naszego regionu mogli oddychać czystym powietrzem. Do walki ze smogiem staje również Powiat Oświęcimski, który jako skuteczny lider w walce z niedogodnościami (fetorem) wraz z gminą miejską i wiejską Oświęcim został poproszony przez oświęcimski i chełmecki alarm smogowy o zorganizowanie szczytu antysmogowego.

I Powiatowy Szczyt Antysmogowy pn.:„Jak zrealizować uchwałę antysmogową dla Małopolski w Powiecie Oświęcimskim” odbędzie się 18 kwietnia (środa) 2018 r., o godzinie 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu przy ul. Nojego 2B.

– Oprócz prezydenta, burmistrzów i wójtów zaprosiliśmy również przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz członków Polskiego Alarmu Smogowego. Wszystko po to, by wypracować wspólne działania, które pozwolą nam na lżejsze oddychanie powietrzem wolnym od smogu, a przynajmniej z mniejszymi jego ilościami – mówi Zbigniew Starzec, starosta oświęcimski.

Każdego roku na choroby wywołane zanieczyszczonym powietrzem przedwcześnie umiera ponad 4 tysiące mieszkańców Małopolski, w tym co najmniej 180 mieszkańców naszego powiatu. Oddychanie powietrzem zawierającym szkodliwe pyły zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, nadciśnienia, nowotworów, zaostrzenia astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, obumarcia płodu, bezpłodności czy choroby Alzheimera. Szacuje się, że w województwie małopolskim koszty związane z leczeniem chorób wywołanych smogiem oraz nieobecnością chorych w pracy wynoszą nawet 3 mld zł rocznie.

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Małopolsce jest pół miliona kotłów na węgiel lub drewno. Większość z nich to kotły zasypowe, bezklasowe, tzw. „kopciuchy”, które emitują do powietrza ogromne ilości pyłów oraz rakotwórczego benzo[a]piranu. To one są najważniejszym powodem tego, że ponad 98% mieszkańców naszego regionu oddycha powietrzem, w którym zawartość pyłu (PM2.5) przekracza zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Jeszcze gorzej wygląda zanieczyszczenie rakotwórczym benzo[a]pirenem – jego poziom w małopolskich miejscowościach jest wielokrotnie wyższy.

Zgodnie z przyjętym w styczniu 2017 roku Programem Ochrony Powietrza gminy zostały zobowiązane do ograniczenia emisji z sektora komunalno-bytowego. Szacunkową ilość pozaklasowych źródeł ciepła do wymiany w poszczególnych gminach Powiatu Oświęcimskiego przedstawimy podczas I Powiatowego Szczytu Antysmogowego. Zapraszamy wszystkich mieszkańców zainteresowanych tematem.

(NM)