Piękny i funkcjonalny ogród! Jak zabrać się za wiosenne porządki?

Początek wiosny to idealny czas na rozpoczęcie porządków w ogrodzie. Rośliny po zimowej przerwie rozpoczynają kolejny cykl wzrostu. Odpowiednia pielęgnacja umożliwi ich optymalny rozwój, pozwoli na uniknięcie chorób oraz zapewni estetyczny wygląd. Jednocześnie jest to dobra pora dla ponownego rozplanowania przestrzeni ogrodowej. Stworzenie wydzielonej strefy wypoczynkowej może być doskonałym pomysłem, który pozwoli na cieszenie się ciepłymi miesiącami w roku na świeżym powietrzu.

Jakie narzędzia będą potrzebne?

Przed rozpoczęciem prac warto przygotować odpowiednie narzędzia. Najbardziej potrzebnymi przyborami będą:

  • rękawice,
  • nożyce lub sekator, 
  • piła ogrodowa,
  • łopata,
  • grabie,
  • aerator trawnika,
  • nawóz,
  • kosiarka.

Dobór sprzętu zależy w dużej mierze od rodzaju rosnących w ogrodzie roślin oraz jego wielkości. Do przycinania cienkich gałęzi i pędów wystarczą nożyce, jednak grubsze konary wymagają użycia piły. Podobnie do napowietrzania małych trawników odpowiedni będzie ręczny aerator lub nawet widelec ogrodowy. Natomiast w przypadku dużych powierzchni model mechaniczny ułatwi pracę oraz pozwoli oszczędzić czas. Zwykłe rękawice wystarczą do większości prac, jednak w przypadku stosowania środków ochrony roślin należy użyć specjalnej odzieży ochronnej.

Od czego zacząć?

Porządki dobrze jest zacząć od przygotowania układu ogrodu na kolejny rok. Wyznaczenie nowych ścieżek i stref sadzenia roślin na samym początku prac pozwoli na zaoszczędzenie czasu później. Zaplanowanie odpowiedniego miejsca jest również ważne w przypadku tworzenia obszaru wypoczynkowego. Huśtawka ogrodowa i inne podobne urządzenia potrzebują stosownie dużej przestrzeni.

Kolejnym krokiem jest usunięcie martwej flory z ogrodu. Dotyczy to zarówno leżących na ziemi liści i gałęzi, jak i uschniętych części rosnących roślin. W pierwszym przypadku przydatne będą grabie w drugim sekator lub piła. Pozbycie się tych elementów wpływa nie tylko na estetykę ogrodu, ale również na jego zdrowie. Gnijące liście mogą bowiem przenosić zarodniki grzybów i inne patogeny powodujące choroby roślin.

Szczególną uwagę warto poświęcić trawnikowi, ponieważ się go nie przekopuje konieczne jest napowietrzenie gleby w inny sposób. Używa się do tego celu aeratory, wykorzystują one szpikulce lub ostrza do przebijania ubitej ziemi. Dzięki temu zabiegowi staje się ona bardziej przepuszczalna, co poprawia wchłanianie składników odżywczych, ułatwia rozrost korzeni oraz zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody.

Wiosną swój cykl wzrostu rozpoczynają również chwasty, z tego powodu ważne jest ich dokładne usunięcie, zanim zdążą się rozrosnąć. Warto poświęcić trochę czasu na ich wyrywanie, na przykład wspomagając się specjalnym widelcem, który pomaga usunąć je razem z korzeniami. Samo przekopanie gleby może doprowadzić bowiem do ponownego ukorzenienia się chwastów.

Budowa strefy wypoczynkowej

Letni relaks w ogrodzie jest jedną z największych zalet jego posiadania. Dlatego już podczas wiosennych porządków istotne jest odpowiednie przygotowanie miejsca. Należy zdecydować czy będzie się ona znajdowała na trawniku, gołej ziemi, czy może na kostce brukowej lub podłodze wykonanej z drewna. Solidne podłoże ułatwi ustawienie mebli i grilla. Jeszcze większą wygodę odpoczynku zapewni hamak. Brak odpowiednio położonych drzew lub słupków nie jest problemem. Stelaż hamaka umożliwi jego rozwieszenie nawet na pustym terenie. W przypadku przebywania w ogrodzie także po zmroku warto zadbać o jego dobre oświetlenie. Można wykorzystać w tym celu lampiony, latarnie, lampki ogrodowe i inne dekoracyjne źródła światła.