Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Jawiszowice. Był „po kieliszku” i nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Zamiast za wykroczenie, odpowie za przestępstwo

W dniu 27 lutego 2018 policjanci z Komisariatu Policji Brzeszczach, postawili zarzut niezatrzymania się do kontroli drogowej 34 – letniemu mieszkańcowi Gminy Brzeszcze. Kierowca obawiając się konsekwencji za jazdę pod wpływem alkoholu nie zatrzymał się do kontroli, a następnie próbował uciec policjantom. Przez takie zachowanie naraził się na poważne konsekwencje prawne, gdyż zamiast za wykroczenie odpowie za przestępstwo.

Do zdarzenia doszło pod koniec stycznia br.. Policjanci pilnując bezpieczeństwa na terenie Jawiszowic tuż po godzinie 16.00 na ulicy Kaczej dali sygnał do zatrzymania się kierowcy samochodu marki VW. Kiedy pojazd przyspieszając pojechał dalej, funkcjonariusze natychmiast ruszyli w pościg, używając sygnałów uprzywilejowania. Niestety kierowca, w dalszym ciągu nie reagował, a chcąc zgubić ścigający go radiowóz, zaczął kluczyć osiedlowymi uliczkami. Po kilkunastu minutach niebezpiecznej jazdy pojazd został zatrzymany. Za jego kierownicą siedział 34 – letni mieszkaniec Gminy Brzeszcze, od którego policjanci wyczuli woń alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 0,37 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do komisariatu Policji.

W tym przypadku konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu oraz niezatrzymania się do kontroli będą dużo surowsze. Gdyby kierowca zatrzymał się do kontroli drogowej odpowiedziałby jedynie za jazdę w stanie po użyciu alkoholu, co stanowi wykroczenie. Teraz za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.