Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

Mieszkańcy, którym bliskie są ludowe zwyczaje, gospodynie i samorządowcy zgromadzili się w Dworach Drugich w Niedzielę Palmową. Spotkanie upłynęło na składaniu życzeń, występach artystycznych i kosztowaniu odświętnych potraw. Rozstrzygnięto też konkursy na najpiękniejsze palmy i stroiki.

Uczestników spotkania przywitała Małgorzata Curzydło z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, który przygotował przedświąteczną imprezę we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich działającymi w gminie i mieście Oświęcim. Zastępca wójta Bartłomiej Bąk podziękował mieszkańcom, że postanowili spędzić popołudnie w gronie sąsiadów i znajomych, i życzył wszystkim spokojnych Świąt w rodzinnej atmosferze.

Regionalne piosenki przedstawił zespół śpiewaczy "Dworzanki", któremu akompaniował Mieczysław Miłoń. Na kolejny punkt programu niecierpliwie czekali uczestnicy Konkursu "Rodzinny Stroik Wielkanocny 2018". O jego wysokim poziomie najlepiej świadczą aż cztery pierwsze miejsca. Pełną listę laureatów można przeczytać TUTAJ

Świąteczne obyczaje przywołał występ Zespołu Pieśni i Tańca "Modraszka" ze Stawów Monowskich i Amatorski Ruch Teatralny przygotowany pod kierownictwem Bożeny Grabowskiej. Salę Domu Ludowego wypełniły przyśpiewki. Gwar i harmider na widowni wywołało smarowanie sadzą i polewanie wodą, którego nie uniknęli nawet oficjele.

Ślady kultywowania tradycji były więc widoczne na twarzy przewodniczącego Rady Gminy Piotra Śreniawskiego, kiedy wręczał kolejne nagrody wraz z dyrektorką OKSiR-u Jadwigą Szczerbowską. W Konkursie na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, w kategorii "Prace indywidualne" zwyciężyła Paulina Balon. Drugie miejsce zajął Mariusz Stachura, a trzecie Kacper Kolasa. Wśród prac zbiorowych najwyżej oceniona została palma, której autorami byli państwo Niemcowie, Pawełczykowie i Cyganowie. Kolejną nagrodę otrzymały panie z KGW w Dworach Drugich.

W Niedzielę Palmową w Dworach Drugich gościli także sołtysi i radni Gminy Oświęcim, przedstawiciele lokalnych instytucji i społecznicy z grup nieformalnych. Symboliczne upominki otrzymali współorganizatorzy tegorocznych Spotkań z Tradycją Świąteczną – panie z Kół Gospodyń i panowie z Uniwersytetu Każdego Wieku we Włosienicy. Degustacja świątecznych smakołyków była ostatnim, już mniej oficjalnym akcentem imprezy.

GALERIA


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

logo RSS

OKSiR Oświęcim: Spotkania z Tradycją Świąteczną - Wielkanoc 2018