Wyma(g)luj Reymonta konkursowe ilustracje miast z powieści nagrodzone

2 min czytania
Wyma(g)luj Reymonta konkursowe ilustracje miast z powieści nagrodzone


Wyjątkowa podróż po miastach literackiego świata Reymonta ożyła dzięki konkursowi plastyczno-literackiemu w Oświęcimiu. Zobacz, jak młodzi artyści uchwycili ducha Łodzi, Warszawy czy Paryża i poznaj zwycięzców, którzy zachwycili jury swoją kreatywnością!

  • Oświęcim rozświetlony talentem uczestników konkursu Wyma(g)luj Reymonta
  • Miasta Reymonta ożywione przez młodych artystów z Oświęcimia

Oświęcim rozświetlony talentem uczestników konkursu Wyma(g)luj Reymonta

W Oświęcimiu zakończył się niezwykły konkurs łączący literaturę z plastyczną wyobraźnią – Wyma(g)luj Reymonta. Zadaniem uczestników było stworzenie ilustracji ukazujących różnorodne miasta obecne w dziełach Władysława Reymonta. To niecodzienne przedsięwzięcie pozwoliło spojrzeć na znane miejsca oczami młodych twórców, którzy z pasją interpretowali miejskie pejzaże i atmosferę z powieści oraz reportaży autora.

Reymont, choć często kojarzony z wiejską tematyką, w swoich utworach nie unikał miejskich przestrzeni. Przykładem jest „Ziemia obiecana”, gdzie Łódź przedstawiona została jako tętniący życiem tygiel kulturowy i narodowościowy końca XIX wieku. Miasto jawi się tam jako pełna kontrastów i wyzwań urbanistyczna dżungla, która fascynuje i przeraża jednocześnie.

Miasta Reymonta ożywione przez młodych artystów z Oświęcimia

Uczestnicy konkursu zaprezentowali wizje różnych miejsc, które przewijają się w twórczości pisarza. Londyn – mglisty i tajemniczy, pełen gotyckich zaułków, Warszawa – miejsce poszukiwań bohaterki „Komediantki”, a także Częstochowa ze słynną Jasną Górą, do której Reymont pielgrzymował i opisał to w reportażu „Pielgrzymka do Jasnej Góry”. Nie zabrakło również Paryża z powieści „Marzyciel”, miasta pełnego kontrastów i emocji.

Podczas Nocy Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Jury przyznało nagrody za trzy pierwsze miejsca oraz osiem wyróżnień. Zwycięzcą został Nikodem Bernaś, drugie miejsce zajęły Antonina Błachut i Joanna Błachut, a trzecie Malwina Knapik. Wyróżnienia otrzymali m.in. Szymon Stanisławski, Łucja Makuch oraz Zuzanna Antecka.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i wyjątkowe prace, które pozwoliły jeszcze raz odkryć literackie miasta Reymonta w nowym świetle!

Wg inf z: Biblioteka w Oświęcimiu

Autor: krystian