Odkryj historię pierwszych 30 więźniów funkcyjnych obozu Auschwitz

2 min czytania
Odkryj historię pierwszych 30 więźniów funkcyjnych obozu Auschwitz

W Oświęcimiu zadebiutowała nowa książka, która rzuca światło na historię pierwszych więźniów funkcyjnych obozu Auschwitz. Czy to możliwe, że wśród nich byli ludzie o złożonych losach, których historie wciąż czekają na odkrycie?

  • Oświęcim i tajemnice pierwszych więźniów funkcyjnych
  • Badania i odkrycia w Muzeum Auschwitz-Birkenau

Oświęcim i tajemnice pierwszych więźniów funkcyjnych

Właśnie ukazała się publikacja autorstwa Andrzeja Domagały, zatytułowana Należał do przeciętnie złych…”. Książka ta szczegółowo opisuje losy tzw. pierwszej trzydziestki” grupy niemieckich więźniów, którzy trafili do Auschwitz 20 maja 1940 roku, tuż przed deportacją pierwszego transportu Polaków. To nie tylko historia o przeszłości, ale także próba zrozumienia mechanizmów władzy w obozie.

Badania i odkrycia w Muzeum Auschwitz-Birkenau

Monografia jest efektem kilkuletnich badań autora, który korzystał z archiwów zarówno polskich, jak i niemieckich. Wśród źródeł znalazły się m.in. Archiwum Muzeum Auschwitz oraz Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich. Jak podkreśla Domagała:

- Niniejsza publikacja to przede wszystkim próba weryfikacji funkcjonujących do tej pory błędnych teorii dotyczących pierwszych funkcyjnych więźniów niemieckich w Auschwitz.

Książka przedstawia nie tylko brutalne oblicze obozowego życia, ale również bardziej ludzkie aspekty zachowań więźniów funkcyjnych. Ich postawy były różnorodne od okrucieństwa po solidarność z innymi więźniami. Publikacja stanowi ważny wkład w badania nad historią Auschwitz i może zmienić dotychczasowe spojrzenie na te wydarzenia.

Książkę Należał do przeciętnie złych… Śladem pierwszych trzydziestu więźniów funkcyjnych z KL Auschwitz” można nabyć w Muzeum oraz w księgarni online. To lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych historią tego miejsca oraz losami ludzi, którzy tam się znaleźli.

Wg inf z: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

Autor: krystian