W poniedziałek 2 grudnia mieszkańcy Oświęcimia mogli z radością przyjąć wiadomość o otwarciu nowego odcinka południowej obwodnicy. Ta inwestycja, mająca na celu poprawę komunikacji w regionie, otwiera nowe możliwości zarówno dla kierowców, jak i dla rozwoju gospodarczego miasta.
- Nowa era komunikacji w Oświęcimiu
- Korzyści dla mieszkańców i turystów
- Inwestycja dla przyszłości Oświęcimia
Nowa era komunikacji w Oświęcimiu
Oficjalne otwarcie blisko 2,2-kilometrowego odcinka południowej obwodnicy miało miejsce tuż po godzinie 13.30. Nowa trasa łączy rondo na ul. Zatorskiej z rondem na ul. Jagiełły, przekształcając sposób, w jaki mieszkańcy i turyści poruszają się po Oświęcimiu. To pierwsza część większego projektu, który ma na celu połączenie miasta z drogą ekspresową S1.
Prezydent Oświęcimia, Janusz Chwierut, podkreślił znaczenie tej inwestycji, mówiąc:
- Myślę, że ta droga jest ważna nie tylko dla Oświęcimia, ale też Małopolski Zachodniej. Otwiera nas na możliwości połączenia z całą siecią dróg ekspresowych, autostrad, daje możliwość rozwoju gospodarczego czy odciąży komunikacyjnie miasto.
Uroczystość zgromadziła wiele osobistości z lokalnej polityki, w tym posłów oraz przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za budowę i zarządzanie drogami, co podkreśla wagę tej inwestycji dla regionu.
Korzyści dla mieszkańców i turystów
Nowa obwodnica, która ma w przyszłości osiągnąć długość 9 kilometrów, nie tylko usprawni transport, ale także przyczyni się do znacznego zmniejszenia ruchu tranzytowego w centrum Oświęcimia. Dzięki temu mieszkańcy zyskają na komforcie życia, a turyści będą mogli swobodniej podróżować w kierunku Beskidów oraz w stronę autostrady A4.
Parlamentarzyści z regionu, Dorota Niedziela i Marek Sowa, również wyrazili swoje zadowolenie z postępu prac, podkreślając, że południowa obwodnica znacząco poprawi dostępność komunikacyjną miasta.
Radość z otwarcia traktu nie kryli posłowie Ziemi Oświęcimskiej Dorota Niedziela i Marek Sowa. Parlamentarzyści podkreślili, że południowa obwodnica stolicy naszego powiatu poprawi dostępność komunikacyjną grodu nad Sołą i udrożni ruch samochodowy w samym mieście.
Inwestycja dla przyszłości Oświęcimia
Koszt budowy południowej obwodnicy wyniósł 615 milionów złotych, z czego znacząca część – 249 milionów złotych – pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dodatkowe 150 milionów złotych zainwestowano w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Tak duża inwestycja jest nie tylko krokiem w stronę modernizacji infrastruktury, ale również szansą na rozwój lokalnej gospodarki.
Władze Oświęcimia oraz mieszkańcy mają nadzieję, że nowa droga to tylko początek większych zmian, które przyniosą korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających to piękne miasto.
Na podstawie: Powiat Oświęcimski