Oświęcim oddaje hołd ofiarom II wojny światowej w 85. rocznicę wybuchu konfliktu
Oświęcim uczcił 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddając hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność. Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców, którzy wspólnie złożyli hołd ofiarom tamtych tragicznych dni. Uroczystości miały na celu przypomnienie o heroizmie i poświęceniu tych, którzy stawiali opór niemieckiemu najeźdźcy.

Uroczystości na placu Tadeusza Kościuszki

W dniu 1 września, na placu Tadeusza Kościuszki, odbyły się główne uroczystości związane z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Mieszkańcy Oświęcimia zebrali się, aby wspólnie zaśpiewać hymn narodowy i uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność. Po ceremonii złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, co symbolizowało pamięć o wszystkich, którzy oddali życie w służbie ojczyzny.

Przejście na cmentarz parafialny

Po oddaniu hołdu na placu, uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, gdzie przy grobach żołnierzy, którzy walczyli w dwóch wojnach światowych, złożono znicze. Była to chwila refleksji, która przypomniała wszystkim o tragicznych losach wielu rodzin, które w wyniku wojny straciły bliskich. Wśród przybyłych na cmentarz byli m.in. prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz przedstawiciele lokalnych samorządów, kombatanci i młodzież z oświęcimskich szkół.

Hołd dla Franciszka Wolasa i pamięć o Westerplatte

W Oświęcimiu szczególne miejsce w obchodach zajęła pamięć o Franciszku Wolasie, uczestniku obrony Westerplatte. Wiceprezydent Krzysztof Kania oraz dyrektor Muzeum Zamek, Wioletta Oleś, złożyli kwiaty na grobie weterana, który spoczywa na cmentarzu komunalnym. Wydarzenie to było częścią ogólnopolskiej akcji, w której na grobach żołnierzy broniących Westerplatte zapalono znicze. Franciszek Wolas, urodzony w 1916 roku w Gierałtowicach, swoją służbę wojskową odbywał w latach 1938–1939, a po wojnie pracował jako ślusarz w Zakładach Chemicznych w Oświęcimiu.

Uroczystości, które odbyły się w Oświęcimiu, były nie tylko przypomnieniem o tragicznych wydarzeniach sprzed 85 lat, ale także okazją do refleksji nad wartością wolności i pokoju. Jak podkreślił wiceprezydent Kania, "Chwała Bohaterom!" – te słowa oddają hołd wszystkim, którzy walczyli o naszą ojczyznę, a pamięć o nich powinna być pielęgnowana przez kolejne pokolenia.


UM Oświęcim