85. rocznica wybuchu II wojny światowej - pamiętamy o ofiarach niemieckiej agresji
1 września 1939 roku to data, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci. W miastach i wsiach naszego powiatu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej, które rozpoczęły się od brutalnej agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Uroczystości upamiętniające ofiary wojny

W dniu 1 września 2024 roku, w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, władze Powiatu Oświęcimskiego złożyły hołd ofiarom tego tragicznego konfliktu. W uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Oświęcimiu udział wzięli m.in. wicestarosta Teresa Jankowska oraz członkowie zarządu powiatu, Małgorzata Kotapka i Wojciech Kajdas. Ich obecność podkreśliła znaczenie pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność.

Refleksje nad historią i ofiarami

Podczas ceremonii odczytano wzruszające słowa, które przypomniały o ogromie tragedii, jaką niesie za sobą wojna. „Napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli największy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojnę światową. Pochłonęła ona ponad 60 milionów ofiar, w tym blisko 6 milionów obywateli polskich” – mówiła Eliza Domasik z oświęcimskiego magistratu. Jej słowa skłoniły do refleksji nad heroizmem i poświęceniem, jakie towarzyszyły walce o wolność w tamtych czasach.

Uczestnicy uroczystości i ich hołd

Hołd poległym oddali nie tylko przedstawiciele władz lokalnych, ale także kombatanci, służby mundurowe oraz mieszkańcy. Wśród obecnych znaleźli się także przedstawiciele instytucji miejskich, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz młodzież z Niemiec, która przybyła z opiekunami, aby wspólnie z nami oddać cześć ofiarom. Kwiaty złożono na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, co symbolizowało jedność w pamięci o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce 85 lat temu.

Warto pamiętać, że 1 września 1939 roku to nie tylko początek II wojny światowej, ale także moment, w którym zginęły tysiące ludzi, a ich ofiara nie powinna zostać zapomniana. Wspólne obchody są ważnym elementem budowania świadomości historycznej i szacunku dla przeszłości, która kształtuje naszą tożsamość jako narodu.


Opierając się na: Powiat Oświęcimski