Kierowca renault dachował po ucieczce przed policją w Osieku
W Osieku doszło do groźnego wypadku drogowego, gdy kierowca renault nie zatrzymał się do kontroli policji. W wyniku pościgu auto uderzyło w inny pojazd i dachowało. Kierowca, będący pod wpływem narkotyków, oraz jego pasażer doznali obrażeń i zostali przetransportowani do szpitali. Szczegóły zdarzenia oraz konsekwencje prawne dla sprawcy przedstawiamy poniżej.

Pościg drogowy zakończony wypadkiem w Osieku

W czwartkowe przedpołudnie, 4 lipca 2024 roku, na terenie gminy Brzeszcze policjanci drogówki z Oświęcimia prowadzili rutynową kontrolę prędkości. Około godziny 12:30, zauważyli samochód marki Renault, który przekroczył dozwoloną prędkość o 21 km/h, jadąc 71 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h. Funkcjonariusze dali sygnał do zatrzymania pojazdu, jednak kierowca zignorował polecenie, co zmusiło policjantów do rozpoczęcia pościgu.

Kolizja na ulicy Głównej i dachowanie pojazdu

Pościg zakończył się dramatycznie na ulicy Głównej w Osieku, w rejonie skrzyżowania z ulicą Bugaj. Renault uderzyło bocznie w inny pojazd, co spowodowało, że wypadło z jezdni i uderzyło w słup energetyczny. W wyniku kolizji samochód dachował i zatrzymał się w przydrożnym rowie. Kierowca, 28-letni mieszkaniec gminy Brzeszcze, oraz jego pasażer doznali obrażeń ciała. Obaj byli przytomni i zostali przetransportowani do szpitali – kierowca karetką Pogotowia Ratunkowego, a pasażer helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Stan trzeźwości i konsekwencje prawne dla kierowcy

Badanie stanu trzeźwości kierowcy nie wykazało obecności alkoholu w organizmie. Jednakże przeprowadzone badanie narkotesterem w ślinie 28-latka wykazało obecność amfetaminy. Dodatkowo policjanci ustalili, że mężczyzna posiadał czynny zakaz prowadzenia pojazdów, wydany przez Sąd Rejonowy w Oświęcimiu.

Możliwe kary dla kierowcy

Za kierowanie pojazdem pomimo sądownie orzeczonego zakazu, kierowcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto, za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem środków odurzających, może zostać skazany na karę do 3 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz konfiskatę pojazdu. Policjanci kontynuują dochodzenie w tej sprawie, aby dokładnie wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia.


KPP w Oświęcimiu