Letnie Koncerty Organowe 2024 w Oświęcimiu: Start 24 czerwca
Zapraszamy na 28. Letnie Koncerty Organowe, które odbędą się w Kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Tegoroczne wydarzenie, organizowane przez Oświęcimskie Centrum Kultury i Parafię św. Maksymiliana, oferuje pięć wyjątkowych koncertów, które wzbogacą letnie wieczory mieszkańców.
  1. Koncerty odbywają się w poniedziałki od 24 czerwca do 22 lipca 2024 roku.
  2. Występy będą transmitowane z chóru, aby umożliwić widzom obserwowanie gry na organach.
  3. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
  4. Wystąpią znani muzycy, w tym Witold Zalewski i Edyta Fil.

Od 24 czerwca do 22 lipca 2024 roku, w każdy poniedziałek o godzinie 19:00, Kościół św. Maksymiliana w Oświęcimiu stanie się centrum muzyki organowej. W ramach 28. Letnich Koncertów Organowych, na scenie pojawią się zarówno uznani artyści, jak i młode talenty, prezentując bogaty repertuar od klasyki po współczesność.

Koncerty te, organizowane przez Oświęcimskie Centrum Kultury oraz Parafię św. Maksymiliana, są nie tylko okazją do obcowania z muzyką najwyższej jakości, ale także do uczestniczenia w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym. W tym roku na widzów czeka również specjalna atrakcja – transmisja obrazu z chóru, umożliwiająca obserwowanie gry na organach.

Witold Zalewski, kierownik artystyczny koncertów, to wybitny organista związany z Królewską Katedrą na Wawelu. Jego bogate doświadczenie koncertowe obejmuje występy w katedrach na całym świecie, w tym w Nowym Jorku, Paryżu i Sydney. Zalewski jest również autorem wielu publikacji muzycznych, w tym „Śpiewnika pieśni kościelnych” wydanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Podczas pierwszego koncertu, 24 czerwca, wystąpią Witold Zalewski (organy), Edyta Fil (flet, flet basowy) oraz Kamil Adach (handpan). W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak Johann Sebastian Bach, Mieczysław Surzyński, Giorgio Mainerio oraz César Franck. Edyta Fil, znana z mistrzowskich umiejętności gry na flecie, ukończyła prestiżowe uczelnie muzyczne w Polsce i we Francji. Kamil Adach, z kolei, jest uznanym perkusistą specjalizującym się w grze na handpanie, djembe i cajón.

1 lipca na scenie pojawią się Krzysztof Musiał (organy) i Magdalena Drozd (sopran). W ich wykonaniu usłyszymy m.in. Preludium i fugę h-moll BWV 544 Bacha oraz „Pieśni biblijne” op. 99 Dvořáka. Krzysztof Musiał, laureat wielu konkursów organowych, jest również aktywnym pedagogiem i koncertującym muzykiem. Magdalena Drozd, solistka i kameralistka, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie.

8 lipca koncertować będą Ines Maidre (organy) i Jakub Olma (marimba). Program tego wieczoru obejmuje dzieła takich kompozytorów jak Georg Muffat, Johann Sebastian Bach oraz Anna Ignatowicz-Glińska. Ines Maidre, profesor Królewskiej Akademii Muzycznej im. Edwarda Griega, jest uznaną organistką o międzynarodowej renomie. Jakub Olma, młody perkusista, zdobył wiele nagród w konkursach muzycznych i aktywnie koncertuje w Polsce i za granicą.

15 lipca na organach zagra Daniel Strządała, a na skrzypcach Ewa Zaborny-Strządała. W ich repertuarze znajdą się utwory takich mistrzów jak Johann Sebastian Bach, Johannes Brahms oraz Sigfrid Karg-Elert. Daniel Strządała, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, jest wszechstronnym muzykiem, kompozytorem i dyrygentem. Ewa Zaborny-Strządała, utalentowana skrzypaczka, zdobywa uznanie na scenach Polski i Europy.

Finałowy koncert, 22 lipca, to występ Jana Bokszczanina (organy) i Dumitru Harea (fletnia Pana). W programie m.in. „Te Deum” Charpentiera, „Panis Angelicus” Francka oraz „Obój Gabriela” Morricone. Jan Bokszczanin, koncertujący na całym świecie, jest również cenionym pedagogiem i autorem wielu publikacji muzycznych. Dumitru Harea, mistrz gry na fletni Pana, z powodzeniem łączy muzykę klasyczną z ludową, koncertując na licznych scenach.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki na te wyjątkowe koncerty. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. To doskonała okazja, by w letnie wieczory zanurzyć się w dźwiękach organów i innych instrumentów, podziwiając kunszt wybitnych artystów.


Opierając się na: Oświęcimskie Centrum Kultury