Urząd Miasta Oświęcim: Okna z demontażu to nie odpady komunalne
W naszym mieście narasta problem nieprawidłowego pozbywania się starych okien po demontażach. Mieszkańcy oraz wspólnoty mieszkaniowe stają przed wyzwaniem, jakim jest nieautoryzowane składowanie tego typu odpadów w altanach śmietnikowych, co rodzi dodatkowe koszty i komplikacje.
  1. Podmioty wykonujące usługi wymiany okien muszą odpowiadać za ich utylizację.
  2. Nieprawidłowe składowanie okien może obciążyć finansowo wspólnoty mieszkaniowe.
  3. Zgodnie z prawem, odpady z demontaży nie są traktowane jako odpady komunalne.
  4. Urząd Miasta przypomina o obowiązkach i konsekwencjach związanych z nieprzestrzeganiem przepisów.

Usługi budowlane i remontowe generują różnego rodzaju odpady, w tym także te pochodzące z demontażu stolarki okiennej. Zgodnie z art. 3 ust. 32 ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku, za odpady te odpowiedzialność ponosi firma wykonująca usługę, chyba że umowa stanowi inaczej. To ona powinna zadbać o ich odpowiednie zagospodarowanie, przekazując je do uprawnionych odbiorców.

Ignorowanie tych zasad prowadzi do sytuacji, gdzie odpady te są nielegalnie pozostawiane w miejscach przeznaczonych do gromadzenia odpadów komunalnych, jak altany śmietnikowe. Taka praktyka nie tylko jest niezgodna z prawem, ale także generuje dodatkowe koszty dla wspólnot mieszkaniowych, które zmuszone są radzić sobie z niechcianymi odpadami. W przypadku kontynuowania takich działań, koszty te będą musiały być pokryte przez wspólnoty.

Warto więc, jako mieszkańcy, zwracać uwagę na prawidłowe postępowanie z odpadami wielkogabarytowymi i wymagać od firm przestrzegania przepisów. Tylko wspólnymi siłami możemy zapewnić czystość i porządek w naszym otoczeniu, unikając niepotrzebnych wydatków i zachowując zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.


Źródło: Urząd Miasta Oświęcim