Władze Powiatu Oświęcimskiego uczciły 79. rocznicę wyzwolenia Dachau
Delegacja z Powiatu Oświęcimskiego uczestniczyła w rocznicowych obchodach wyzwolenia obozu Dachau. Wydarzenie to, pełne refleksji i pamięci, przypomniało o mrocznych kartach historii i znaczeniu słów „Nigdy więcej”.
  1. Reprezentanci Powiatu Oświęcimskiego, Teresa Jankowska i Wojciech Kajdas, oddali hołd ofiarom obozu.
  2. Obchody rozpoczęły się 4 maja przy pomniku Marszu Śmierci w Dachau.
  3. Uczestnicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ofiar Holokaustu, kończąc uroczystości 5 maja.
  4. W wydarzeniu wzięli udział byli więźniowie obozu, którzy podzielili się swoimi przeżyciami.

W pierwszych dniach maja, społeczność międzynarodowa skupiła się na miejscu, które stało się symbolem cierpienia i nadziei na lepszą przyszłość. Dachau, pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny, założony w 1933 roku przez Heinricha Himmlera, był miejscem, gdzie tysiące ludzi, w tym wielu Polaków, straciło życie. Wśród nich byli duchowni, polityczni przeciwnicy reżimu oraz Żydzi.

Wspomnienia i relacje świadków tamtych wydarzeń, które po latach wciąż rezonują z bolesną siłą, są przypomnieniem o kosztach ludzkiej nienawiści i fanatyzmu. „Marsze śmierci”, które rozpoczęły się 23 kwietnia 1945 roku, były jednym z najbardziej tragicznych epizodów związanych z obozem. Przynajmniej tysiąc osób zmarło podczas tych forsownych przemarszów, które prowadziły przez liczne wioski i miasteczka, stając się niemym świadectwem ludzkiego okrucieństwa.

Na przestrzeni lat, trasa tych marszów została upamiętniona przez 22 „Pomniki Marszów Śmierci”, dzieło rzeźbiarza Hubertusa von Pilgrima, które stanowią materialne przypomnienie o przeszłości, której nie wolno zapomnieć. Dachau, gdzie obecnie znajduje się klasztor ss. Karmelitanek, stał się miejscem, które nie tylko przypomina o barbarzyństwie, ale także o sile ludzkiego ducha, który przetrwał najcięższe próby.

W obchodach uczestniczyli nie tylko przedstawiciele władz, ale także liczni świadkowie pamięci - byli więźniowie, którzy swoimi osobistymi opowieściami przypomnieli zebranym o wartości pamięci i konieczności dbania o to, by historia nie powtórzyła się. Ich wspomnienia, pełne bólu, ale i nadziei, skłaniają do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami i odpowiedzialnością, jaką niesiemy za przyszłe pokolenia.


Powiat Oświęcimski