W Alei Drzew Pamięci w parku na Zasolu zasadzono kasztanowca, drzewo charakterystyczne dla ukraińskiej stolicy – Kijowa. W ten symboliczny sposób społeczność miasta Oświęcimia pokazała, że pamięta o swoich ukraińskich sąsiadach i tragedii, która ich dotyka w wyniku brutalnej rosyjskiej agresji na ich kraj. Wspiera ich w walce z najeźdźcą. W wydarzeniu, 24 lutego, w I rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, wzięli udział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, poseł na Sejm RP Marek Sowa, młodzież, mieszkańcy Oświęcimia i obywatele Ukrainy, mieszkający w naszym mieście.
Oświęcimianie od samego początku wspierali Ukraińców. Otworzyli dla nich swoje domy i serca, pomagając im w odnalezieniu się w nowej i trudnej dla nich rzeczywistości, organizując zbiórki potrzebnych rzeczy. Mówił o tym prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, który wyraził ogromne podziękowania dla mieszkańców miasta za okazaną pomoc.
Artem Bogutskyi reprezentujący społeczność ukraińską podkreślał, że nie tylko mieszkańcy, ale też instytucje czy organizacje społeczne otwarły przed nimi drzwi. – Dziękuję wam za to bracia i siostry Polacy. Ukraińcy tego nie zapomną, Ukraińcy na zawsze zapamiętają, kto jest wrogiem, a kto bratem. Mam nadzieję, że niebawem będziemy świętować wspólnie wygraną wojnę – zaznaczył.
Kasztanowca zasadzili prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, starosta powiatu oświęcimskiego Andrzej Skrzypiński oraz Artem Bogutskyi w towarzystwie Swietłany i jej syna, obywatele Ukrainy mieszkający w Oświęcimiu.
– Wierzę w to, że Ukraina odzyska pokój, podstawowe prawo narodu i mieszkańców do niepodległości i bezpieczeństwa. Kasztanowiec symbol Kijowa jest naszym hołdem dla walczącej Ukrainy, niech rośnie tak, jak wierzę, będzie rosła, rozwijała się dumna Ukraina –powiedział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
Na specjalnej tabliczce umieszczonej przy drzewie znajdzie się napis: Kasztanowiec symbol Kijowa w hołdzie Ukrainie walczącej z rosyjskim agresorem.
Kasztanowiec jest trzecim drzewem, który rośnie w Alei Drzew Pamięci. Pierwszym jest Dąb Wolności z baskijskiej Guerniki, a kolejnym lipa z placu Oporu, który znajduje się w Starym Mieście w Dachau. To żywe symbole pamięci niosące przesłanie na przyszłość.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach obchodzonego w Oświęcimiu w 2023 Roku Inicjatyw Pokojowych.