UM Oświęcim: Oświęcim. Strategia Rozwoju Miasta Oświęcimia do 2030
Na kwietniowej sesji Rada Miasta przyjęła Strategię Rozwoju Miasta Oświęcimia. Dokument zawiera obszary, które należy rozwijać i kierunki działań na najbliższe 10 lat. Określa jak ma wyglądać
Oświęcim w 2030 roku. Powstał w wyniku wielomiesięcznej pracy grupy złożonej z przedstawicieli administracji i środowiska lokalnego oraz zewnętrznych konsultantów. Swoimi pomysłami podzielili się też oświęcimianie i miejskie instytucje. Jak podkreśla prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut dokument kreuje wizję przyszłości miasta do 2030 roku. Poprzednia strategia zakończyła się w 2020 roku. Nowa zbiega się z okresem aplikowania o środki unijne, które pozyskuje Polska. Dlatego miasto dopasowało ją do regionalnej Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego. Trudno jest myśleć o przyszłości miasta, o zapewnieniu dobrego życia mieszkańcom, jeśli nie ma jasno określonych celów i kierunków rozwojowych w różnych obszarach. Ten dokument, który jest zbiorem ważnych przedsięwzięć będzie nam służył przez najbliższe kilka lat. Jest on odpowiedzią na nowe wyzwania rozwojowe uważa prezydent Janusz Chwierut.
Strategia zawiera siedem obszarów tematycznych, które definiują miasto, kilka celów strategicznych i operacyjnych oraz konkretnych projektów inwestycyjnych. Mają one pokazać inne oblicze miasta, jego nowoczesność i przede wszystkim miasto z perspektywy mieszkańca. Są wśród nich:
Miasto do zamieszkania, czyli tworzenie atrakcyjnych warunków mieszkaniowych, dobrze zaprojektowanych przestrzeni publicznych i rozwiniętej komunikacji
Fot. Archiwum miasta. Zdjęcie wykonane przez Sky Foto Studio
Miasto zielone stawiające na ochronę środowiska i walkę o czyste powietrze oraz rozwijanie terenów zielonych
Miasto kreatywnej gospodarki związanej z rozwijaniem obszarów inwestycyjnych, doskonaleniem obsługi przedsiębiorców oraz dostrzeżeniem turystyki jako ważnego sektora dla rozwoju Oświęcimia
Miasto w czasie wolnym, które kładzie nacisk infrastrukturę dla mieszkańców, zarówno sportową jak i kulturalną
Miasto inwestujące w mieszkańca oznaczające rozwój najbardziej bezpośrednich usług dla mieszkańca jak edukacja, zdrowie, pomoc społeczna, administracja i bezpieczeństwo
Miasto ponadlokalnie, oznaczające dostępność komunikacyjną drogową czy kolejową oraz dalsze budowanie pozycji Oświęcimia jako stolicy subregionu, w tym rozwijanie i zawiązywanie partnerstw czy tworzenie projektów jak Zielona oaza innowacji”.
Ostatnim jest Oświęcim-Miasto Pokoju, określające kontynuację prowadzonych już działań. W tym kluczowe znaczenie będzie miał rozwój Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka, a także współpracy miasta, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz instytucji działających w obszarze edukacji pokojowej w mieście.
Wśród strategicznych projektów jest przebudowa hali lodowej. Miasto rozważa też przygotowanie otwartego kąpieliska w oparciu o istniejącą infrastrukturę i przestrzeń wokół krytej pływalni. To również budowa żłobka wraz z przedszkolem czy zagospodarowanie bulwarów oraz drugiej części parku na osiedlu Chemików. W dokumencie jest też budowa obwodnicy Oświęcimia wraz z mostem na Sole w ramach drogi S 1.
Wzięto pod uwagę również działania na rzecz rozwoju Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, skrócenia czasu przejazdu do Krakowa, poprawienia komfortu podróżowania w kierunku Czechowice-Dziedzice. Nie zapomniano też o dostosowaniu do zwiedzania reliktów XVI wiecznego ratusza pod płytą Rynku Głównego oraz tuneli z czasów II wojny.
Finansowanie działań rozwojowych, określonych w Strategii Rozwoju Miasta
Oświęcim na lata 2021-2030 będzie się odbywać przy wykorzystaniu środków, które pozostają w dyspozycji samorządu lub o które miasto może skutecznie zabiegać. Wśród nich najistotniejsze są środki europejskie. Pieniądze pochodzące z budżetu miasta będą zapewniały niezbędne współfinansowanie projektów w ramach programów operacyjnych i innych źródeł krajowych i międzynarodowych.
Urząd Miasta Oświęcim, oswiecim.pl/?p=45543
Autor: krystian