Starzenie się jest procesem nieuniknionym, można jednak zrobić wiele, aby spowolnić pojawienie się takich zauważalnych i bardzo niepożądanych oznak starzenia jak wiotkość skóry i zmarszczki. Kluczowe znaczenie ma oczywiście odpowiedni styl życia, ze szczególnym uwzględnieniem właściwie zbilansowanej diety, aktywności fizycznej, a także unikania nadmiernej ekspozycji na słońce czy używek. Jeśli pojawią się oznaki starzenia, takie jak zmarszczki i bruzdy, mało elastyczna skóra oraz zmiany owalu twarzy - można sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej. Pozwalają one na zmniejszenie widoczności zarówno drobnych zmarszczek mimicznych, jak i głębokich bruzd, a także wiotkości twarzy. Jaki zabieg wybrać w zależności od wieku i stopnia zaawansowania zmian starzeniowych?
Botoks - zabieg także dla młodych
Zmarszczki mimiczne są pierwszymi zmarszczkami pojawiającymi się na twarzy - zaobserwować je można już u osób po dwudziestym roku życia. Mechanizm powstawania tych zmarszczek jest bardzo prosty - praca mięśni mimicznych twarzy prowadzi do naprzemiennego kurczenia się i rozkurczania skóry. Ostatecznie - w miejscu powstawania linii naprężenia mięśnia pojawia się zmarszczka. Ponieważ mięśnie mimiczne pracują nieustannie, zmarszczki mimiczne wokół oczu czy na czole zauważyć można już po dwudziestym roku życia - i wtedy można wykonać zabieg ostrzykiwania zmarszczek toksyną botulinową. Botoks hamuje przewodnictwo nerwowo - mięśniowe, dzięki czemu blokuje pracę wybranych mięśni mimicznych. Przekłada się to na wygładzenie zmarszczek mimicznych. Co więcej - zabieg nie tylko doraźnie redukuje widoczność zmarszczek mimicznych, ale także zapobiega ich pogłębianiu się, przez co spowalnia procesy starzenia.
Wskazaniem do wykonania zabiegu botoksu jest obecność zmarszczek mimicznych:
- kurzych łapek w kącikach oczu
- zmarszczek pod oczami
- lwiej zmarszczki, czyli poprzecznej zmarszczki zlokalizowanej między brwiami
- podłużnych zmarszczek na czole
- zmarszczek palacza, czyli krótkich, pionowych zmarszczek wokół ust
- bruzd nosowo - wargowych
Zabieg trwa kilkanaście minut i polega na ostrzykiwaniu wybranych mięśni mimicznych niewielkimi objętościami preparatu zawierającego toksynę botulinową. Umiejętnie wykonany zabieg pozwala uzyskać bardzo naturalny wygląd bez efektu maski - zablokowana zostaje jedynie aktywność wybranych mięśni, a nie całej twarzy. Wystarczy jednorazowe wykonanie zabiegu z botoksem, aby zredukować widoczność zmarszczek mimicznych na kilka miesięcy. Po około 4 - 6 miesiącach preparat ulega stopniowej degradacji i wówczas zabieg może być powtórzony.
O czym pamiętać decydując się na zabieg wygładzania zmarszczek botoksem? Tego typu procedura powinna być wykonana przez wykwalifikowanego specjalistę, który doskonale zna anatomię twarzy i potrafi wykonać precyzyjne nakłucia w obrębie mięśni mimicznych. Ogromne znaczenie ma także to, aby do zabiegu wykorzystany był certyfikowany preparat spełniający najwyższe standardy jakości. Na rynku nie brakuje preparatów wątpliwego pochodzenia, o niewystarczającej jakości, których zastosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zanim zdecydujemy się na botox, należy pamiętać o przeciwwskazaniach do zabiegu - są nimi ciąża i laktacja, choroby autoimmunologiczne, schorzenia neurologiczne, choroby płytki nerwowo - mięśniowej, a także stosowanie niektórych leków. Ważna jest także kwestia odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej - konieczne jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego w pierwszej dobie po zabiegu, dobrze jest także ograniczenie mimiki twarzy. Warto również pamiętać że toksyna botulinowa jest lekiem na receptę dlatego jest dostępna tylko w placówkach medycznych a nie w gabinetach kosmetycznych które oferują Botox Kraków jest miastem w którym można wykonać zabieg bezpiecznie u wykwalifikowanych lekarzy medycyny estetycznej.
Kwas hialuronowy - na głębokie zmarszczki i bruzdy
Wraz z upływem lat na twarzy pojawiają się głębokie zmarszczki. W celu zredukowania ich widoczności można wykonać zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym. Wykorzystywane są wówczas preparaty zawierające usieciowany kwas hialuronowy, który znacznie wolniej poddaje się naturalnym procesom degradacji w organizmie. Przekłada się to na dłuższy czas utrzymywania się efektu zabiegu - nawet do kilkunastu miesięcy.
Kwas hialuronowy wykorzystywany jest do wypełniania widocznych zmarszczek, zwłaszcza bruzd nosowo - wargowych i bruzd marionetek, lwiej zmarszczki., zmarszczek na czole czy kurzych łapek. Preparat wprowadzany jest wzdłuż przebiegu zmarszczek, dzięki czemu skóra staje się natychmiast wygładzona. Efektem zabiegu jest zatem wypełnienie zmarszczek, a dodatkową korzyścią jest nawilżenie i rewitalizacja skóry. Efekty zabiegu utrzymują się przez około 10 - 18 miesięcy, co uzależnione jest od tempa degradacji kwasu hialuronowego. Na przyspieszenie degradacji kwasu hialuronowego wpływ ma m. in. ekspozycja na słońce czy palenie papierosów.
Zabieg trwa około 30 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, jednak objawy te szybko ustępują samoistnie. Postępowanie pozabiegowe sprowadza się do unikania spożywania alkoholu w pierwszej dobie po zabiegu, a także ograniczenia mimiki twarzy. W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu należy przyjmować co najmniej 2 litry płynów dziennie, ponadto wskazane jest unikanie sauny czy opalania.
Nici PDO - poprawa owalu twarzy
Zaawansowane starzenie twarzy obejmuje nie tylko pojawienie się zmarszczek, ale także nasiloną wiotkość skóry, zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, osłabienie mięśni. Wszystko to przekłada się na zmianę wyglądu twarzy - opadają brwi i powieki, policzki tracą swoją objętość, rozmyciu ulega linia żuchwy, pojawiają się chomiczki. Wówczas miejscowe wygładzanie zmarszczek nie przyniesie pożądanego efektu - potrzebny jest kompleksowy zabieg odmłodzenia twarzy.
Nici PDO to cienkie, syntetyczne włókna wykonane z polidioksanonu - w pełni bezpiecznego materiału, który ulega w organizmie stopniowej degradacji. Materiał ten nie alergizuje, wykazuje natomiast bardzo pożądaną właściwość - pobudza syntezę włókien kolagenowych. To właśnie proces neokolagenezy warunkuje długotrwały efekt zabiegu. A efekt ten jest najbardziej spektakularny dzięki wykorzystaniu nici haczykowatych, które „podciągają” skórę ku górze, a powstała wokół nici sieć włókien kolagenowych stanowi rusztowanie, utrzymujące skórę we właściwym położeniu.
Zabieg polega na wprowadzeniu nici pod skórę, a ilość nici i ich położenie określane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Nić zakotwicza się haczykami pod skórą, a podciągnięciu nici towarzyszy wygładzenie bruzd i poprawa owalu twarzy. Po zabiegu pozostają tylko niewielkie nakłucia, a skóra jest lekko zaczerwieniona i obrzęknięta. Cała procedura trwa kilkadziesiąt minut.
Efektem zabiegu z nićmi PDO jest natychmiastowa poprawa owalu twarzy i wygładzenie skóry, a za długotrwały efekt odmładzający odpowiada pobudzenie procesu syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. Skóra pozostaje na długo pogrubiona, wzmocniona i uelastyczniona. Takie efekty utrzymują się nawet do 24 miesięcy.