Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zachęca mieszkańców naszego powiatu do dołączenia do zbiorowego portretu osób, którym bliska jest idea pomocowości.
Misją Muzeum Pamięci jest prowadzenie działań upamiętniających mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom niemieckiego KL Auschwitz. Głównym celem Muzeum jest stworzenie nowoczesnego centrum gromadzenia i opracowywania materiałów dokumentujących ludzkie losy w kontekście historycznym.
Obecnie trwają prace modernizacyjne związane z dostosowaniem budynku tzw. Lagerhausu w Oświęcimiu (ul. Kolbego) do potrzeb MPMZO. Na ukończeniu są także prace projektowe dotyczące ekspozycji stałej.
Jednym z ważnych elementów tej ekspozycji ma być zbiorowy portret mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którym idea pomocowości jest szczególnie bliska. Chcemy w ten sposób pokazać, że pamięć o bohaterkach i bohaterach, którzy z narażeniem zdrowia oraz życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, jest wciąż żywa.
– Na etapie tworzenia scenariusza zrodził się pomysł zaproszenia wszystkich chętnych mieszkańców ziemi oświęcimskiej do wspólnego zdjęcia. Jednak ze względu na pandemię i obostrzenia z niej wynikające, nie jest to możliwe. Dlatego też proponujemy inne wspólne i, co niezwykle istotne, bezpieczne działanie – powiedziała Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Co należy zrobić? To bardzo proste. Jeśli bliska Ci jest idea pomocy drugiemu człowiekowi i mieszkasz w powiecie oświęcimskim, prześlij do nas swoje zdjęcie (może być selfie) za pomocą formularza na stronie internetowej Muzeum Pamięci: www.muzeumpamieci.pl/naszportret
Ważne, żeby w tle znalazł się element charakterystyczny dla ziemi oświęcimskiej. Nadsyłane przez mieszkańców zdjęcia placówka sukcesywnie zamieszczać na swojej stronie internetowej. Docelowo staną się jednym z ważnych elementów powstającej wystawy stałej Muzeum Pamięci.
Formularz oraz dodatkowe informacje związane z projektem znajdziecie pod adresem: www.muzeumpamieci.pl/naszportret
Źródło: Muzeum Pamięci