Praca farmaceuty kręci się wokół medykamentów. Poznawaniu ich składu, przeznaczenia i oddziaływania na organizm człowieka. A następnie zajmuje się ich wytwarzaniem, opracowywaniem receptur lub sprzedawaniem ich w aptece. Co ważne, farmaceuta nie jest lekarzem – leki, które dostępne są na receptę, wydaje pacjentom jedynie na podstawie zalecenia lekarza. Może za to udzielać porad dotyczących stosowania leków, częstotliwości przyjmowania albo udzielać informacji na temat współdziałania leków ze sobą i działań niepożądanych. Farmaceuta to kompleksowy znawca chemii farmaceutycznej, farmacji stosowanej, farmakognozji albo farmakologii.
Szerszy opis zawodu farmaceuty jest dostępny na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-farmaceuty/.
Farmaceuta – wymagania zawodowe
Ten zawód wymaga posiadania specjalistycznej i rozległej wiedzy oraz praktyki naukowej. Nie da się jej osiągnąć inaczej niż poprzez kierunkowe studia farmaceutyczne. W sposób kompleksowy uczą one chemii farmaceutycznej, pozwalają przyswoić wiedzę na temat popularnych typów leków oraz uczą umiejętności sporządzania unikalnych receptur i ich wykonywania. Studia przygotowują nie tylko do pracy w aptece, ale też do pewnego stopnia działalności leczniczej oraz przemysłowej. Dobry farmaceuta powinien mieć świetną pamięć, poczucie pasji, odpowiedzialności za pacjenta. A także być osobą bardzo dokładną, sumienną, zręczną manualnie i potrafić posługiwać się aparaturą badawczą i mikroskopem.
Więcej na temat tego jak zostać dobrym farmaceutą znajdziesz na portalu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-farmaceuta/.
Farmaceuta – warunki pracy
Najczęściej spotykamy farmaceutów pracujących w aptekach. Zarówno własnych, jak i jako pracownicy zatrudnieni etatowo. Praca ma charakter usługowy i występuje w systemie zmianowym. Także w weekendy i niektóre święta. Dużo czasu spędza się w pozycji stojącej oraz ma się częsty kontakt z bardzo różnymi klientami. Praca wymaga komunikatywności i umiejętności szybkiego znajdowania odpowiedników leków. A także ich sporządzania, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Farmaceuta – zatrudnienie i zarobki
Farmaceuta może znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w aptekach, ale też i szpitalach, ośrodkach zdrowia czy innych poradniach lub przychodniach należących do służby zdrowia. Założenie własnej apteki wiąże się z potencjalnie sporymi zyskami, ale jest to poważne wyzwanie logistyczne, finansowe i rynkowe. Oprócz tego farmaceuta może pracować bezpośrednio w przemyśle farmaceutycznym albo jako pracownik naukowy. Zarobki farmaceuty, wedle badań, wynoszą około 2000 – 6000 zł netto.