Powiat Oświęcimski jest partnerem akcji „Różowa skrzyneczka”. To ogólnopolski projekt, którego celem jest walka z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym oraz ułatwienie dostępu do środków higieny osobistej. 11 października w oświęcimskiej książnicy przekazano 71 skrzyneczek, która trafią m.in. do szkół prowadzonych przez Powiat, placówek oświatowych w gminach Kęty i Brzeszcze oraz w mieście Oświęcim.
W spotkaniu zorganizowanym w Galerii Książki przez Oświęcimski Instytut Praw Człowieka samorząd powiatowy reprezentowały członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska i naczelniczka wydziału edukacji, zdrowia i spraw społecznych Monika Stalica.
Wymyślona przez Fundację „Różowa skrzyneczka” ogólnopolska akcja ma na celu walkę z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym.
– Chcemy pomoc w zapewnieniu dostępu do bezpłatnych podpasek i tamponów dziewczętom w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych na terenie naszego powiatu. Stąd w pierwszym etapie naszych działań, dzięki wsparciu oświęcimskiego starostwa, skrzyneczki trafią do wszystkich szkół średnich – powiedziała Alicja Bartuś z Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka, który włączył się w akcję.
Powiat Oświęcimski umieści skrzyneczki w prowadzonych przez siebie szkołach i w Młodzieżowym Domu Kultury.
– Na koniec roku planujemy drugi etap akcji, aby trafić do kolejnych szkół i instytucji publicznych. Zapraszamy do współpracy biblioteki, instytucje edukacyjne i kulturalne, szkoły i firmy. Wszędzie tam, gdzie pracują, uczą się i przebywają kobiety warto, aby znalazła się „Różowa skrzyneczka” – dodała Alicja Bartuś.
Parlament Europejski wskazuje, że ubóstwo menstruacyjne dotyka w przybliżeniu jedną na dziesięć kobiet w Europie. Według polskich badań 18 procent kobiet przyznało, że zdarzyło im się nie mieć pieniędzy na zakup odpowiednich artykułów higienicznych podczas miesiączki.