Podczas określania trzeźwości ważne jest, aby używać alkomatu, który jest skalibrowany. Wynik może być niedokładny, jeśli urządzenie nie zostało odpowiednio ustawione, a co za tym idzie nie będzie można mu ufać. Alkomat jest ważnym narzędziem w dziedzinie egzekwowania prawa. Pomaga wykryć poziom alkoholu we krwi osoby, co może pomóc w ustaleniu, czy jest pod wpływem. Istnieją jednak wady technologii, które mogą wpłynąć na wyniki. Nie trudno przewidzieć, jakie konsekwencje może mieć nieprawidłowy wynik testu. Jeśli kierowca ma niski poziom alkoholu w swoim organizmie i uważa, że oznacza to, że może legalnie prowadzić, to może zostać oskarżony o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
Palenie papierosów a wynik testu alkomatem
Palisz? To niezbyt zdrowo. Jeżeli jednak dodatkowo mieszasz alkohol z papierosem, to wiedz że test alkomatem powinieneś wykonać nie wcześniej niż 20 minut po ostatnim kieliszku. Dlaczego? Otóż okazuje się, że papieros utrzymuje poziom alkoholu, więc test może nam wskazać wyższy wynik alkoholu w wydychanym powietrzu niż w rzeczywistości mamy. Dodatkowo alkomaty półprzewodnikowe od dymu nikotynowego dmuchniętego do urządzenia może je rozregulować lub trwale uszkodzić.
Przechowywanie niezgodne z zaleceniami producenta
Niestety większość nowych użytkowników instrukcję obsługi alkomatu czyta wybiórczo, pomijając zazwyczaj rozdział o przechowywaniu. Tymczasem jest to niezwykle ważna sprawa dla poprawnego działania tego urządzenia. Ze względu na specyfikę konstrukcji i zastosowane w nim materiały bardzo ważnym jest, aby alkomat trzymać w miejscu suchym, bez dostępu do promieni słonecznych i nadmiernego nagrzania. Bardzo częstym błędem popełnianym przez kierowców jest trzymanie alkomatu przez cały rok w domu, bez względu na temperatury porę roku, Tymczasem urządzenie powinno zabierać się ze sobą zawsze po wyjściu z samochodu do domu lub do pracy.
Alkomat nie został skalibrowany
To o czym zapominają użytkownicy to cykliczna kalibracja alkomatu, którą można zlecić na https://neomaniak.pl Większość błędnie myśli, że skoro alkomat nie był używany przez rok, to jest on “jak nowy” i nie trzeba go kalibrować. Tymczasem zalecenia producenckie są jasne. Kalibracja powinna odbywać się minimum co rok, a najlepiej co 6 miesięcy i dodatkowo co określoną przez producenta ilość testów.