Dziś (21 czerwca) nastąpił odbiór techniczny II etapu budowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. – Czeka nas jeszcze dużo pracy, bo w okresie wakacyjnym trzeba doposażyć poszczególne sale w niezbędny sprzęt, tak by uczniowie mogli bez przeszkód rozpocząć kolejny rok szkolny – powiedział wicestarosta Paweł Kobielusz.
W odbiorze technicznym oprócz wicestarosty uczestniczyli członkowie zarządu Teresa Jankowska i Jerzy Mieszczak, wiceprzewodniczący rady Wojciech Kajdas oraz radny Józef Szafran. Obecny był także dyrektor placówki Jacek Polak oraz przedstawiciele wykonawcy.
– Cieszymy się, że udało się zakończyć II etap tej jakże ważnej inwestycji zgodnie z terminem, co nie było takie oczywiste w związku z pandemią koronawirusa i wynikającymi stąd perturbacjami – nie krył zadowolenia wicestarosta Paweł Kobielusz.
W ramach II etapu zadania powstały: stołówka z kuchnią dla całego kompleksu, główna świetlica oraz pomieszczenia administracyjne szkoły podstawowej, strefa z pomieszczeniami przeznaczonymi na terapię i rehabilitację najmłodszych dzieci, wydzielona strefa z pomieszczeniami do terapii i rehabilitacji dzieci autystycznych i dzieci z głębokim stopniem niepełnosprawności, internat, pomieszczenia do hydroterapii. Ta część inwestycji pochłonęła ponad 20 mln zł.
Przypomnijmy, że 1 września 2020 r. zainaugurowano rok szkolny w nowej siedzibie placówki na oświęcimskim Zasolu. Naukę przy ul. Obozowej rozpoczęli uczniowie, którzy dotąd edukowali się w starym budynku w centrum miasta.
W lutym br. została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na III etap budowy SOSW. Po jej wykonaniu przez pracownię z Żor, co ma nastąpić do końca lipca br., nastąpi wszczęcie i przeprowadzenie procedury w celu wyłonienia wykonawcy robót budowlanych.
– Jesienią tego roku chcemy przystąpić do realizacji III etapu – stwierdził wicestarosta Paweł Kobielusz.
W ramach ostatniego etapu prac zostanie rozbudowany budynek obecnego internatu i szkoły podstawowej, gdzie znajdą się ośmio- i szesnastoosobowe klasopracownie. Od strony Szkoły Podstawowej nr 5 powstanie wielofunkcyjne boisko z nawierzchnią poliuretanową. Natomiast w miejscu parterowego budynku „wyrośnie” sala gimnastyczna z prawdziwego zdarzenia, czego zabrakło w pierwotnych założeniach poprzedniego zarządu powiatu, a o co od początku zabiegał obecny zarząd powiatu.
Łączny, szacowany koszt trzech etapów SOSW przekracza 56 mln zł. Zakończenie inwestycji, której finansowanie spoczywa na barkach Powiatu Oświęcimskiego planowane jest w 2023 roku.
Fot. RL