Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu uczestniczyła w dzisiejszej konferencji pt. „Wychowanie w trosce o wartości. Św. Maksymilian patronem trudnych wyborów”. Wydarzenie odbyło się Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. 80 lat temu, 28 maja 1941 r. transportem z Warszawy o. Kolbe został przywieziony do KL Auschwitz. 14 sierpnia tegoż roku oddał życie za współwięźnia.
Z uwagi na obostrzenia sanitarne, dzisiejsza konferencja została zrealizowana hybrydowo.Tematyka wystąpień zaproszonych prelegentów, m.in. dr. hab. Marka Rembierza z Uniwersytetu Śląskiego, członka Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, i Andrzeja Kacorzyka, dyrektora Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu, dotyczyła zarówno dziedzictwa świętego Maksymiliana, jak i problemów wychowawczych współczesnej młodzieży.
Kolejnym wydarzeniem upamiętniającym deportację Świętego Męczennika będzie koncert muzyczny w kościele św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu w dniu 29 maja (sobota) o godz. 17, podczas którego melomani wysłuchają Mszy F-dur Józefa Michała Poniatowskiego w wykonaniu Filharmoników Krakowskich. Koncert będzie również transmitowany przez YouTube.
Imprezą towarzyszącą był wojewódzki konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pt. „Św. Maksymilian patronem trudnych wyborów”. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach. Szerzej o konkursie TUTAJ.
Dziś jest ostatni dzień zgłoszeń do udziału w sesji edukacyjnej pt. “Świadectwo”, organizowanej 28 maja przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Centrum św. Maksymiliana. Szczegóły: http://auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/sesja-edukacyjna-online-poswiecona-o-maksymilianowi-kolbe-28-maja-2021-r-,2206.html
***
Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie, gdzie otrzymał imię Maksymilian. W 1912 r. rozpoczął studia w Rzymie z zakresu filozofii i teologii, uzyskując doktoraty z tych nauk, a także przyjął święcenia kapłańskie. Do Polski powrócił w 1919 r. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor w Niepokalanowie i wydawnictwo. Był też misjonarzem w Japonii.
Został aresztowany w Niepokalanowie 17 lutego 1941 r., gdzie pełnił funkcję przełożonego, gwardiana. Po kilkumiesięcznym śledztwie w warszawskim więzieniu Pawiak.
28 maja 1941 r. transportem z Warszawy został przywieziony do KL Auschwitz. 29 lipca 1941 roku kierownik obozu Fritzsch (pod nieobecność Hössa), w odwet za ucieczkę więźnia, wybrał 10 spośród więźniów z bloku 14, skazując ich na śmierć głodową. Po zakończonej selekcji wystąpił z szeregu o. Maksymilian i zgłosił się na śmierć w miejsce jednego z wybranych – Franciszka Gajowniczka (nr 5659). Po dwutygodniowym pobycie w podziemiach bloku 11 w głodowej celi śmierci – 14 sierpnia 1941 r. – w wigilię Wniebowzięcia NMP, został uśmiercony zastrzykiem fenolu przez Hansa Bocka (więźnia nr 5) pełniącego wówczas funkcję starszego bloku w więźniarskim szpitalu obozowym.
Ojciec Kolbe został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 roku. (Źródło: Muzeum Auschwitz).
Fot. RL, ARC.