Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Oświęcim

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Dziś mija 16. rocznica śmierci jednego z największych Polaków w historii, Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Ziemi Oświęcimskiej.

Za główny cel papiestwa Jan Paweł II postawił sobie transformację i zmianę położenia Kościoła katolickiego w świecie. Przyczynił się do poprawienia relacji katolicyzmu z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą anglikańską.

Pochodzący z Wadowic Karol Wojtyła zanim objął Tron Piotrowy pełnił posługę kapłańską w Krakowie. Jako biskup i metropolita krakowski wielokrotnie gościł z wizytami duszpasterskimi na Ziemi Oświęcimskiej.

8 grudnia 1999 r. Rada Powiatu w Oświęcimiu przy akceptacji władz samorządowych wszystkich gmin powiatu nadała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Ziemi Oświęcimskiej. Rada nadała ten tytuł w 20. rocznicę wizyty apostolskiej głowy Kościoła katolickiego w Oświęcimiu i Brzezince.

W sercach wielu mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej po dziś dzień pozostaje pamiętna wizyta Ojca Świętego w 1979 r. na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Birkenau.

Poniżej archiwalne zdjęcia z mszy św. odprawionej w kwietniu 2005 r. w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu w intencji śp. Jana Pawła II.