Screen z transmisji obrad Rady Powiatu w Oświęcimiu i wyniki głosowania nad Programem Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2021 - 2025.

Rada Powiatu w Oświęcimiu na wczorajszej sesji (24 marca) jednogłośnie przyjęła Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021 – 2025.

Przemoc domowa nie jest jednorazowym czynem. Często ma długą, nawet kilkunastoletnią historię. Zwykle powtarza się według zauważalnej prawidłowości zwanej cyklem przemocy. Cykl przemocy składa się z trzech następujących po sobie faz: narastania napięcia, ostrej przemocy i miodowego miesiąca (faza skruchy i okazywania miłości).

Problem przemocy w rodzinie dotyka nie tylko kobiet, mężczyzn i dzieci, ale także osoby starsze i/lub niepełnosprawne. Dane uzyskane z ośrodków pomocy społecznej oraz z komisariatów policji w naszym powiecie z ostatnich kilku lat wskazują, iż przemoc coraz częściej jest zgłaszana wobec osób w podeszłym wieku.

Najczęściej zgłaszaną formą przemocy w latach 2017 – 2019 była kolejno: przemoc psychiczna, fizyczna i alkoholizm. Natomiast rzadko wystąpiły przemoc ekonomiczna i seksualna. Zdarzały się także zawiadomienia o innych formach przemocy, do których zalicza się np. niszczenie mienia, znieważanie, itp.

„Problematyka przemocy jest trudna, a praca z ofiarami i sprawcami przemocy jest długoterminowa, więc wymaga szczególnej dalszej analizy. Ponadto wymaga poświęcenia i nakładu sił zarówno funkcjonariuszy policji, pracowników ośrodków pomocy społecznej oraz innych podmiotów udzielających wsparcia w razie potrzeby osobom dotkniętych przemocą” – czytamy w Programie.

Od wielu lat Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu podejmuje działania interwencyjne i edukacyjne mające na celu wzrost motywacji instytucji pomocowych i innych organizacji do wspólnego działania na rzecz ofiar przemocy. Dzięki rokrocznie wdrażanym działaniom wzrasta jakość usług oferowanych ofiarom przemocy w rodzinie. PCPR planuje rozszerzyć współpracę z Zespołami Interdyscyplinarnymi i pracownikami ośrodków pomocy społecznej.

Współpraca może zaowocować poszerzonymi działaniami na rzecz rodzin, w których występuje zjawisko przemocy. Planuje się kontynuować współpracę z Regionalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie, który w minionych latach wykazał się częstymi i profesjonalnymi szkoleniami kadry pracowniczej PCPR w Oświęcimiu, prowadzi działania profilaktyczne i zapobiegawcze występowaniu przemocy.

W odpowiedzi na przeprowadzone badanie potrzeb na terenie powiatu oświęcimskiego, planuje się powstanie i rozwój grup wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie osobnych dla kobiet i mężczyzn.

Szerzej o Programie: TUTAJ