Powiat Oświęcim: Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Idea tego wyjątkowego tygodnia związana jest z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na prawa i potrzeby osób pokrzywdzonych przestępstwem. W naszym powiecie na kompleksową pomoc pokrzywdzeni mogą liczyć m.in. w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu i Lokalnym Punkcie Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Babicach (Gmina Oświęcim).
Do 28 lutego br. osoby poszkodowane przestępstwem, w ramach specjalnych dyżurów mogą bezpośrednio skontaktować się z Sądem, Prokuraturą, Policją oraz przedstawicielami instytucji pomagających osobom pokrzywdzonym przestępstwem, aby uzyskać potrzebną poradę czy informację.
Do oświęcimskiej komendy Policji oraz komisariatów Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze, osoby pokrzywdzone przestępstwem o informację czy poradę mogą zwrócić się każdego dnia, jednakże w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, policjanci będą pełnić dodatkowy dyżur informuje asp. szt. Małgorzata Jurecka , oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Dodaje, że osoby pokrzywdzone przestępstwem, w celu uzyskania wsparcia i pomocy przez cały rok mogą kontaktować się z instytucjami, które udzielają wsparcia i pomocy finansowej w ramach Funduszu Sprawiedliwości Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
W celu otrzymania wsparcia, można skontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub na adres e-mail****Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub też bezpośrednio z wybranych ośrodkiem.
Lista organizacji udzielających różnego rodzaju wsparcia oraz pomocy dostępna jest pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
W powiecie oświęcimskim w ramach Funduszu Sprawiedliwości działa****Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Nowa siedziba znajduje się w Babicach przy ulicy ul. Zakładowej 1 (trasa Oświęcim Chełmek, obok budynku Simechu). Telefon 504 704 266 (w godzinach przyjęć ośrodka). Godziny przyjęć Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem: poniedziałek 16:00 20:00 ; piątek 15:00 19:00.
**Wyjątkowo w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem dyżur telefoniczny ośrodka dodatkowo: wtorek 16.00 20.00; środa: 15.00 20.00; czwartek: 15.00 20.00; piątek: 14.00 20.00; sobota: 09.00-20.00; niedziela 09.00 20.00; **
Kompleksową pomoc można uzyskać także w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu (ul. Dąbrowskiego 139), w którym prowadzone są dyżury specjalistów. Kontakt telefoniczny: 510 374 573.
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem/
Autor: krystian