Co należy wiedzieć o regeneracji turbosprężarki?

Prawidłowe działanie turbosprężarki w samochodzie to bardzo istotna kwestia, o której nie możemy zapominać pod żadnym pozorem. Jednakże jest to część, która po pewnym czasie może ulec amortyzacji, co jest zupełnie normalne. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad regeneracją turbosprężarki. Na czym polega cały ten proces? Co jest lepszym rozwiązaniem- wymiana czy regeneracja? Jakie objawy i przyczyny uszkodzeń turbosprężarki możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Wymiana czy regeneracja- co jest lepsze w przypadku turbosprężarki?

Wiele osób zastanawia się, co jest lepszym rozwiązaniem w przypadku awarii turbosprężarki- wymiana czy regeneracja? Właściwie w każdym przypadku kierowca pojazdu z uszkodzoną turbosprężarką ma do wyboru cztery różne wątpliwości. Pierwsza polega na tym, że wymienimy turbosprężarkę na zupełnie nową, wydając przy tym ogromną sumę pieniędzy. Inną możliwością jest zakupienie używanej części. W praktyce jednak jest to skrajnie głupie rozwiązanie, ze względu na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż kupimy turbosprężarkę, która będzie w podobnym stanie co poprzednia. W przypadku niektórych pojazdów możliwe jest zakupienie niskiej jakości zamienników. Co prawda ich cena jest zdecydowanie mniejsza, jednakże wytrzymałość pozostawia wiele do życzenia. Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być zlecenie profesjonalnej regeneracji turbosprężarki. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić stosunkowo dużą ilość gotówki, tym samym z całą pewnością możemy oczekiwać długiej i stabilnej pracy danego komponentu. 

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Nie trzeba być specjalistą, aby stwierdzić, że regeneracja turbosprężarki to tak właściwie naprawa danego urządzenia, korzystając przy tym z nowych części. Jeśli dany przedmiot trafi do doświadczonego serwisu, wówczas turbosprężarka zostaje rozebrana na drobnie części, które są odpowiednio czyszczone. Specjaliści rozpoczynają obserwacje każdego elementu pod względem ewentualnych mankamentów. Wszelkie uszkodzone części zostaną wymienione na nowe, tym samym nie jest konieczny zakup nowej turbosprężarki, której cena jest często bardzo wysoka. Dodatkowo wymieniane są inne elementy eksploatacyjne, jak chociażby uszczelniające pierścienie czy też łożyska.

Objawy i przyczyny uszkodzeń turbosprężarki

W praktyce wyróżnić możemy wiele przyczyn uszkodzeń turbosprężarki. Najczęściej jednak mogą to być takie czynniki, jak chociażby: zanieczyszczony olej, przegrzanie, ponadprzeciętna temperatura spalin, niedostateczne smarowanie, zanieczyszczenia w układzie dolotowym, ewentualnie wydechowym, uszkodzenia, które zostały wywołane przez ciało obce. Pamiętajmy jednak, że jak każdy komponent, turbosprężarka może ulec uszkodzeniu w wyniku naturalnego zużycia. 

Jeśli chodzi o objawy uszkodzenia turbosprężarki- w tym przypadku również możemy wymienić wiele czynników. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych jest znaczny spadek mocy samochodu. Możemy to odczuć podczas rozpędzania się, wyprzedzania bądź próby osiągnięcia dużej prędkości. Innym niepokojącym objawem są kłęby spalin, które to wydobywają się z rury wydechowej. Najczęściej są one w kolorze czarnym lub atramentowo-niebieskim. Pamiętajmy również o tym, że praca turbosprężarki powinna być stosunkowo cicha, dlatego też jeśli wydaje zbyt głośne dźwięki- jest to niepokojące.