Bez względu na to, czy potrzebujemy fachowca do remontu, hydraulika, biura rachunkowego czy ekipy sprzątającej, zwykle decydujemy się zapytać o kogoś polecanego wśród znajomych lub poszukać w Internecie. Jakie są wady i zalety obu sposobów?
Polecenia w branży usług odgrywają niepodważalną rolę - zarówno wśród zlecających, jak i wykonawców. Ci pierwsi chętnie z nich korzystają, bo łatwiej zaufać komuś, kto został nam zarekomendowany, zwłaszcza przez bliskich. Drudzy z kolei, zdobywają w ten sposób nowych klientów na zasadzie poczty pantoflowej.
Z raportu serwisu Fixly wynika, że 70 proc. osób, które przeprowadzały prace remontowe w swoich domach w 2019 roku, szukało wykonawcy głównie wśród znajomych. Z kolei 30 proc. badanych zdecydowało się postawić na Internet i nowe technologie. W tzw. przestrzeni cyfrowej, najchętniej korzystali z serwisów poświęconych zlecaniu usług (jak np. Fixly) i ogłoszeniom, wyszukiwarki internetowej oraz, w mniejszym stopniu, z mediów społecznościowych. Choć różnica wydaje się znaczna, to warto odnotować, że tendencja do korzystania z Internetu w celu znalezienia wykonawcy rośnie w porównaniu do danych za 2018 rok.
Dlaczego tak chętnie korzystamy z tradycyjnych poleceń? Dużą rolę odgrywa tu kwestia wiarygodności i zaufania. Gdy członek rodziny, koleżanka z pracy czy nawet sprzedawca w sklepie osiedlowym podzieli się z nami swoją rekomendacją, to łatwiej i chętniej zaufać nieznanemu nam wykonawcy. Bazujemy na doświadczeniach innych, co jest jak najbardziej naturalne. Niestety, takim sposobem nie zawsze da się kogoś znaleźć, a nawet jeśli, to trzeba jeszcze liczyć, że zarekomendowany wykonawca ma wolne terminy.
Internet ma tę zaletę, że jego zasoby są tak szerokie, że łatwo znaleźć wielu specjalistów czy firmy usługowe, których aktualnie potrzebujemy. Strony WWW, ogłoszenia czy katalogi firm w naszej okolicy to ogromna baza kontaktów. Wiąże się to jednak z koniecznością wykonania wielu telefonów, aż znajdzie się fachowiec z dostępnymi terminami.
Usługi internetowe wciąż się jednak rozwijają, czego przykładem jest Fixly. Serwis łączy zalety obu wyżej wymienionych rozwiązań. Nie trzeba przeglądać wielu ogłoszeń - tutaj to zlecający informuje o tym, że ma usługę do wykonania, a specjaliści ze wskazanej okolicy sami wysyłają swoje oferty. Pozwala to wygodnie i szybko znaleźć wykonawcę, który jest dostępny i zainteresowany podjęciem zlecenia, bo ma wszystkie potrzebne szczegóły w zapytaniu, w tym zakres i termin.
Ponadto, na Fixly wykonawcy otrzymują oceny od klientów za zrealizowane wcześniej zlecenia. Dzięki temu szybko otrzymuje kilku wykonawców do wyboru, a w dodatku możemy sprawdzić, czy są polecani przez innych użytkowników.
Zarówno polecenia, jak i Internet są dobrymi sposobami znalezienia wykonawcy. Każde z rozwiązań ma swoje zalety. Dobry i sprawdzony wykonawca jest na wagę złota, bez względu na to, czy planujemy malowanie pokoju czy potrzebujemy mebli na wymiar. Warto korzystać z różnych źródeł i sprawdzić, gdzie najszybciej można znaleźć sprawdzonego specjalistę.