Jedno z pomieszczeń w nowyej siedzibie SOSW w Oświęcimiu.

Na ostatniej prostej są przygotowania do inauguracji roku szkolnego 2020/2021 w nowej siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na oświęcimskim Zasolu. Na niespełna tydzień przed pierwszym dzwonkiem obiekt, w którym rozpoczną naukę uczniowie przeniesieni ze starego budynku przy ul. Kościelnej (centrum miasta), wizytowali członkowie Zarządu Powiatu w Oświęcimiu.

Na miejscu na gorąco dzielili się swoimi spostrzeżeniami starosta Marcin Niedziela, wicestarosta Paweł Kobielusz, etatowa członkini zarządu Teresa Jankowska i członek zarządu Jerzy Mieszczak. Towarzyszył im m.in. dyrektor placówki Jacek Polak.

Trwa doposażanie klas i pracowni, jak w ukropie uwijają się panie sprzątające. A wszystko po to, by szkoła lśniła przed 1 września.

Przypomnijmy, że dotąd SOSW funkcjonował w dwóch lokalizacjach. Szkoła podstawowa z internatem mieści się przy ul. Obozowej (os. Zasole). Natomiast Branżowa Szkoła I stopnia oraz Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy miała siedzibę w stuletnim i mało funkcjonalnym budynku w centrum Oświęcimia.

W czerwcu Rada Powiatu wyraziła zgodę na sprzedaż nieruchomości przy ul. Kościelnej. We wrześniu br. młodzież zacznie naukę w nowej siedzibie SOSW na os. Zasole. Łącznie w placówce uczy się 230 osób. Większość z nich pochodzi z naszego powiatu, ale są też uczniowie z ościennych powiatów.

Obecnie trwa II etap budowy nowej siedziby Ośrodka na Zasolu. Kosztem około 20 mln zł powstają części wspólne dla obiektu oddanego w I etapie oraz uczniów z sąsiedniego, starego budynku.

Po zakończeniu całej inwestycji, która zamknie się w III etapach, będzie to jeden z najnowocześniejszej tego typu obiektów w naszym kraju. Do dyspozycji uczniów będą: basen, aula, pracownie specjalistyczne, sale do ćwiczeń, stołówka, świetlica, biblioteka, gabinety terapii indywidualnej oraz internat.

Powstanie też sala gimnastyczna z prawdziwego zdarzenia. A to wszystko za kilkadziesiąt milionów złotych. Ta niezwykle ważna społecznie, ale i kosztowna inwestycja jest finansowana przez Powiat Oświęcimski.

Fot. RL