Osoby, które stawiają pierwsze kroki w świecie naturalnych kosmetyków zwykle nie są pewne odnośnie tego czy ten produkt okaże się skuteczny i w pełni zastąpi ich stary, używany od wielu lat, kosmetyk. Jeśli poszukujesz wiedzy pod tym względem to warto sprawdzić artykuł http://www.kosmetyka.edu.pl/jak-wybierac-produkty-kosmetyczne/ w którym znajdziesz szczegóły odnośnie tego jak skutecznie dokonywać wyboru kosmetyków naturalnych. Po czym jednak poznać naturalne kosmetyki i czy każdy kosmetyk na którego opakowaniu znajdziemy dumne słowo „naturalny” jest taki w rzeczywistości?
Certyfikaty
Zwykle jedną z pierwszych informacji na którą zwracamy uwagę są różnego rodzaju certyfikaty. Warto w kontekście tego wiedzieć, że są one płatne, a więc firmy, które chcą inwestować w reklamę swojego produktu, zwykle decydują się na taki krok. Wiele certyfikatów nie ma mocy prawnej i nie do końca wiadomo jakie konkretnie wymagania musiała spełnić dana firma, aby go otrzymać. Można jednak w większości przypadków przypuszczać, że kosmetyk z certyfikatem musiał spełnić pewne wymagania, które warto sprawdzić, na przykład w internecie. Jednym z najbardziej znanych certyfikatów jest COSMOS Organic stosowany bardzo szeroko w całej Unii Europejskiej producentów. Ten certyfikat otrzymują tylko produkty w których składzie znajduje się co najmniej 95% składników pochodzenia z upraw ekologicznych, które również muszą być certyfikowane.
Skład kosmetyków
Kolejną kwestią na którą przychodzi nam zwrócić uwagę jest skład kosmetyku, który chcemy zakupić. Jak więc poprawnie czytać taką etykietę na której znajdziemy taki skład? Warto na początek wiedzieć, że kolejność występowania poszczególnych składników jest związana z ich procentową zawartością. W pierwszej kolejności pojawią się więc składniki, których jest najwięcej, a na samym końcu są tylko te, które występują w śladowych ilościach. Skład kosmetyku jest podawany według normy INCI, co z angielskiego oznacza International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, a same nazwy są podawane po łacinie. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej porównać skład różnych produktów i znaleźć części wspólne.
Co powinno znaleźć się na końcu listy składników w idealnym kosmetyku dla nas? Zwykle powinny to być wszelkiego rodzaju substancje zapachowe oraz ewentualnie konserwanty – jeśli kosmetyk takowe posiada. Muszą one występować w małych ilościach, jeśli jest inaczej to powinniśmy się poważnie zastanowić nad jego zakupem. Nie powinno nas też dziwić to, że zwykle na pierwszym miejscu wśród wielu kosmetyków znajduje się woda. To podstawowy składnik płynów, żeli i toników. Stosowana do kosmetyków woda musi być idealnie czysta, a więc wolna od wszelkiego rodzaju bakterii i wirusów i być demineralizowana.