Wielu ludzi zastanawia się jak przeprowadzić transmisję wideo na żywo na przykład z przeprowadzanego szkolenia lub konferencji lub premiery jakiegoś nowego produktu. Jest to coraz to popularniejsze rozwiązanie, z którego korzystają światowi giganci. Nie każdy program jednak może obsłużyć tak profesjonalną transmisję wideo. Z czego więc warto skorzystać?
W prosty sposób można zorganizować streaming za pomocą YouTube. Możemy to zrobić zarówno samodzielnie jak i przy pomocy wynajętej firmy. Poniżej znajdziesz kilka prostych kroków jak zacząć swoją przygodę w tym technologicznym świecie. Możesz też skorzystać z pomocy specjalistów live streamingu video, np. https://streaming-warszawa.pl/
Jak zacząć?
Jeśli chcemy przeprowadzić transmisję na YouTube to musimy mieć oczywiście swoje konto jak i kanał. Jeśli już zalogujemy się na swoje konto, możemy kliknąć na swoją miniaturę. Rozwinie nam się wtedy parę opcji. Klikamy “Studio twórców”. Kiedy pojawi się nowa strona, szukamy i klikamy opcję “Transmisja na żywo”. Następnie po prawej stronie będziesz mógł zobaczyć listę zadań, które należy wykonać przed rozpoczęciem transmisji.
Koder
Jest to niezbędny program do kompresowania dźwięku oraz obrazu do formatu, który będzie można przesłać na YouTube. Dzięki temu możemy jednocześnie rejestrować treści za pomocą kamery, mikrofonu, komputera i innych urządzeń. YouTube poleca kilka programów kompresujących dźwięk i obraz, które dają różne możliwości. Jest ich tam głównie 5, które są darmowe. Warto pamiętać, że bez takiego programu nie będziemy mogli przeprowadzić transmisji. Sam YouTube nie wystarczy!
Przed streamingiem
Kolejnym krokiem będzie dodanie informacji odnośnie naszego strumienia. Uzupełniamy tytuł, opis, kategorię. Te dane znajdziemy w zakładce “Podstawowe informacje”.
Możemy rozpocząć naszą transmisję od razu albo ją zaplanować. W przypadku tej drugiej opcji ustalamy godzinę rozpoczęcia jak i zakończenia streamingu. Możemy również dodać różne tagi, dodać wiadomości o filmie oraz udostępnić nasz strumień na przykład na Twitterze.
Dodatkowo mamy dostępne jeszcze dwie opcje. Pierwszym typem spotkania jest streaming “szybki”. Jest to najłatwiejszy sposób na transmisję wideo, nie wymaga on żadnego specjalistycznego sprzętu. Drugi natomiast typ to “niestandardowy”. Pozwala nam on na skorzystanie z profesjonalnych możliwości kodowania, jednak na tą opcję potrzeba sporo wiedzy oraz czasu na skonfigurowanie wszystkich dostępnych opcji. Przed rozpoczęciem transmisji warto zrobić próbę, czy wszystko na pewno działa.
Podczas transmisji
Sam przebieg transmisji może się różnić w zależności od posiadanego kodera. Jednak w większości programów będziesz mógł bez problemu przekazywać obraz z swojego komputera, okna przeglądarki, gry, Excela czy innego programu. Możesz również przekazywać kilka scen na raz o różnych źródłach. Wszystko polega na przygotowaniu wcześniej scen, które będą pojawiać się na ekranie widzów. Warto więc przygotować w miarę możliwy scenariusz naszej transmisji.
Pamiętaj o tym, że masz również możliwość korzystania z czatu. W ten sposób w czasie rzeczywistym podtrzymujesz kontakt z swoimi widzami. Warto również wiedzieć, że pomimo globalnego zasięgu Youtube, widzowie z innych krajów mogą mieć zablokowany dostęp do Twojej transmisji.
Po zakończeniu transmisji
Po zakończeniu streamingu możesz zdecydować czy nagranie pozostawić publiczne na Twoim kanale, czy może tylko je zarchiwizować. Masz również dostępną opcję podzielenia streamu na kilka krótszych części.