Z udziałem starosty Marcina Niedzieli w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu odbyła się narada podsumowująca zeszłoroczoną służbę Policji na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.
Oprócz starosty, w naradzie, która odbyła się 18 lutego wzięli udział: insp. Robert Chowaniec, komendant powiatowy Policji w Oświęcimiu, podinsp. Urszula Martyniuk, I zastępca komendanta powiatowego, komendanci komisariatów Policji, naczelnicy wydziałów oraz kierownicy zespołów oświęcimskiej komendy Policji.
Komendant Robert Chowaniec przypomniał, że w zeszłym roku priorytetowym zadaniem dla oświęcimskiej Policji było ograniczanie przestępczości poprzez szybką, a zarazem skuteczną reakcję na przestępstwa i wykroczenia. Policja realizowała zadania w ramach programów: „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, „Dzielnicowy Bliżej Nas”, „Moja Komenda”. Przeprowadziła programy profilaktyczne skierowane do dzieci, młodzieży oraz seniorów, a także realizowała prewencyjny program powiatowy, mający na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Jak stwierdził komendant, z przeprowadzonej analizy stanu bezpieczeństwa wynika, że założenia zostały zrealizowane dzięki bardzo dobrej pracy policjantów oraz pracowników Policji przy jednoczesnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, samorządów lokalnych oraz samego społeczeństwa.
Policjanci pionu kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji oraz komisariatów Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze w 2019 roku wszczęli 2110 postępowań w związku z popełnieniem przestępstwa, czyli o 6 postępowań więcej w porównaniu z rokiem 2018.
Na terenie powiatu oświęcimskiego w 2019 roku doszło do 370 przestępstw gospodarczych, tj. o 22 czyny więcej w porównaniu z 2018 rokiem. W tej kategorii największą grupę stanowiły różnego rodzaju oszustwa dokonane za pośrednictwem Internetu.
– Na uwagę zasługuje jednak fakt, że wykrywalność sprawców w tej kategorii przestępstw kształtuje się na poziomie 79 %, co oznacza, że ponad ¾ spraw kończy się aktem oskarżenia – zauważa asp. szt. Małgorzata Jurecka, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Na drugim miejscu pod względem liczby czynów znalazły się przestępstwa drogowe, których w 2019 roku ujawniono 279, czyli o 37 więcej niż w 2018 roku. W tym przypadku wzrost świadczy o zaangażowaniu policjantów w eliminowanie z dróg kierowców zagrażających bezpieczeństwu w ruchu drogowym, wśród których największe grono stanowili nietrzeźwi kierowcy. W 2019 roku doszło również do kilkunastu przypadków ujęcia nietrzeźwego kierowcy przez mieszkańców, co zasługuje na szczególne słowa podziękowania.
W 2019 odnotowano 268 przestępstw kradzieży cudzej rzeczy, co stanowi 19 przypadków więcej niż rok wcześniej. Wykrywalność w tej kategorii wzrosła do 46 %, co wskazuje, że niemal co drugi sprawca kradzieży został wykryty. Przypadków kradzieży z włamaniem odnotowano 118. W tej kategorii nastąpił spadek liczby przestępstw o 24 czyny, natomiast wykrywalność sprawców tych czynów wynosi 54 %. Spadek o trzy czyny nastąpił w kategorii uszkodzenie rzeczy, których odnotowano 118.
W kategoriach przestępczości przeciwko rodzinie i opiece, tj. znęcanie, odnotowano 91 wszczętych postępowań, czyli o 14 więcej niż w 2018 roku. Natomiast w kategorii niealimentacja nastąpił spadek liczby postępowań z 73 w 2018 roku do 24 w 2019 roku. W przypadku przestępstwa znęcania dużą rolę odgrywa rosnąca świadomość osób pokrzywdzonych, które uzyskując wsparcie zdecydowały się złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
– Policjanci prowadząc postępowania w sprawach o znęcanie starali się dbać o bezpieczeństwo pokrzywdzonych, występując do prokuratora o zastosowanie wobec sprawcy nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się oraz zakazu kontaktowania się z rodziną. Do rzadkości nie należały również przypadki, gdy sprawca na wniosek Policji i Prokuratury trafiał do aresztu – podkreśla asp. Jurecka, dodając że na uwagę zasługuje wysoki, bo 86-procentowy poziom wykrywalności sprawców wszystkich przestępstw, co świadczy o dużym zaangażowaniu i profesjonalizmie policjantów podczas czynności dochodzeniowo-śledczych.
Policjanci powiatu oświęcimskiego wykazują się dużą skutecznością w zwalczaniu przestępstw narkotykowych. Eliminując dilerów narkotykowych zabezpieczają środki odurzające, które nie trafią już do obrotu. W 2019 roku funkcjonariusze pracowali nad 88 sprawami, w efekcie których postawili 1408 zarzutów o przestępstwa z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W trakcie prowadzonych czynności zabezpieczyli blisko 19 kg narkotyków, w tym gównie marihuanę i amfetaminę.
Policjanci wykazali się również wysoką skutecznością w zakresie odzyskiwania mienia. W trakcie prowadzonych postępowań odzyskali mienie pochodzące z przestępstwa o wartości ponad 2 milionów złotych. Ponadto dążąc do zabezpieczenia późniejszych roszczeń osób poszkodowanych, policjanci współpracując z Prokuraturą zabezpieczyli majątek podejrzanych wart ponad 1 mln zł.
Podkreślić należy również niezwykle efektywną pracę policjantów w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej, w tym przede wszystkim skierowanej na zwalczanie przestępczości dotyczącej oszustw internetowych, akcyzowych oraz hazardowych, których liczba ciągle wzrasta. Wykrywalność w tej kategorii wyniosła blisko 80 %.
Podczas służby w 2019 roku policjanci prewencji ujawnili 16222 wykroczenia. Przeprowadzili 14727 różnego rodzaju interwencji. Zatrzymali 388 sprawców na gorącym uczynku przestępstwa, zatrzymali 363 osób poszukiwanych. Dbali o bezpieczeństwo na terenie miast i wsi powiatu oświęcimskiego podczas trwania 46 uroczystości i imprez masowych. Dzięki intensywnej pracy policjantów oraz współpracujących z nimi służbami, uczestnicy zarówno uroczystości, jak i imprez sportowych czy kulturalnych mieli zapewnione bezpieczeństwo na wysokim poziomie.
Funkcjonariusze Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowi przeprowadzili 254 prelekcji w szkołach i przedszkolach. Uczestniczyli w 249 spotkaniach z nauczycielami i rodzicami. Przeprowadzili 57 szkoleń dla seniorów. Dzielnicowi realizując program „Dzielnicowy Bliżej Nas”, odbyli 1407 spotkań z mieszkańcami podległych dzielnic, podczas których służyli radą i pomocą w rozwiązaniu różnych problemów. Ponadto, aby uzyskać informacje dotyczące poczucia bezpieczeństwa oraz zdiagnozować lokalne problemy mieszkańców, policjanci zorganizowali 5 debat społecznych. Podczas tego rodzaju spotkań funkcjonariusze przekazali mieszkańcom informacje dotyczące realizowanych przez Policję działań na rzecz bezpieczeństwa, a także wspólnie z mieszkańcami omawiali propozycje rozwiązań.
W ubiegłym roku nastąpił niewielki wzrost zarówno liczby wypadków drogowych, jak i kolizji drogowych. W roku 2019 doszło do 86 wypadków drogowych, natomiast w 2018 było ich o 8 mniej. W 2019 roku tragedie drogowe pochłonęły 9 ofiar, natomiast w 2018 śmierć na drodze poniosły 4 osoby. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek śmierci na drodze to dramat dla wielu rodzin.
W wypadkach drogowych w 2019 rannych zostało 90 osób, natomiast w 2018, było ich o cztery mniej. Najczęstszymi przyczynami wypadków było: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.
W związku ze wzrostem liczby pojazdów, wzrosła również liczba kolizji drogowych z 1426 w roku 2018 do 1602 w roku 2019. Najczęstszą ich przyczyną było: nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz nieprawidłowe cofanie.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w 2019 roku podczas służby oraz różnego rodzaju akcji i działań przeprowadzili ponad 86 tysięcy badań stanu trzeźwości. W ten sposób wyeliminowali kolejną dużą grupę kierujących będących pod wpływem alkoholu – 492 osoby /kierowcy samochodów i rowerzyści/. Ponadto ujawnili ponad 12 tysięcy wykroczeń popełnionych przez użytkowników ruchu drogowego. W 283 przypadkach zatrzymali prawo jazdy kierującym samochodami, w tym w 149 przypadkach zatrzymali prawo jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/m. Ponadto policjanci przeprowadzili kilkaset akcji, działań prewencyjnych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W 2019 roku za pośrednictwem internetowego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy powiatu oświęcimskiego dokonali 1715 zgłoszeń (w 2018 r. – 1543), z których aż 982 tj. 60,3% zostało potwierdzonych i wyeliminowanych. Powyższy wskaźnik ukazuje, że mieszkańcy potrafią w prawidłowy identyfikować zagrożenia, o których informują Policję.
Najczęściej mieszkańcy powiatu zgłaszali problemy dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości 859 przypadków, nieprawidłowego parkowania pojazdów 257 przypadki oraz spożywania alkoholu w miejscach zakazanych – 191 zgłoszeń.
Jak widać z powyższych danych, współpraca mieszkańców powiatu oświęcimskiego z Policją, przynosi wymierne efekty w zakresie reagowania na zagrożenia oraz dbania o bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania.
Po przedstawieniu przez kierownictwo oświęcimskiej Policji wyników osiągniętych w 2019 roku, głos zabrał Starosta Oświęcimski Marcin Niedziela, który podziękował za bardzo dobrą współpracę, doceniając zaangażowanie policjantów i pracowników Policji w realizację przedsięwzięć mających wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców.
Jak stwierdził, dowodem wyjątkowego uznania dla policyjnej służby było podjęcie starań w 2019 roku i ufundowanie przez samorządy lokalne sztandaru dla oświęcimskiej Policji. Starosta zapewnił również o wsparciu zarówno władz powiatowych, jak i samorządów lokalnych w zakresie realizacji inicjatyw mających wpływ na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa publicznego w powiecie, bezpieczeństwa mieszkańców, a także turystów odwiedzających powiat oświęcimski.
Na zakończenie narady komendant Chowaniec podziękował policjantom i pracownikom Policji za włożony trud i zaangażowanie w realizację zadań na rzecz społeczeństwa. Podkreślił, że osiągnięcie tak dobrych efektów wskazuje również na dobrą współpracę ze społeczeństwem. Komendant podkreślił także dobrą współpracę z władzami lokalnymi, które czując się współodpowiedzialne za utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców w 2019 roku przekazały 211 tys. zł na zakup nowych radiowozów, dofinansowały bieżące remonty, wyposażenie w sprzęt i materiały jednostek Policji, co przełożyło się na lepsze warunki służby policjantów oraz lepsze warunki przyjęć mieszkańców w jednostkach Policji. Podziękowania te złożył na ręce starosty, któremu dziękował również za duże zaangażowanie włożone w ufundowanie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
(Źródło i Fot. KPP Oświęcim)