Okienne rolety zewnętrzne mają cztery główne zalety, dzięki którym stanowią bardzo dobre rozwiązanie wielu uciążliwych problemów. Upał nie daje żyć latem, a rachunki za ogrzewanie zimą są zbyt duże? A może hałas dobiegający z okolicy nie pozwala się zrelaksować i skupić na obowiązkach, czy też cieszyć dniem wolnym? W końcu, najważniejsze – mieszkasz w okolicy, która narażona jest na działania włamywaczy? Na to wszystko istnieje bardzo proste rozwiązanie. Żaluzje rolety doskonale sprawdzają się w walce z niepożądanymi czynnikami atmosferycznymi, czy też urokami życia w mieście lub przeciwnie – na odludziu, gdzie jeszcze bardziej warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Czym są żaluzje zewnętrzne?
Żaluzje zewnętrzne do niedawna były jeszcze rzadko spotykanym zjawiskiem, częściej gościły bowiem po wewnętrznej stronie pomieszczenia. Dziś jednak postęp technologiczny pozwolił połączyć ich dobrodziejstwa z atrybutami innego sławnego systemu zasłonowego – rolet. Finalnym owocem tej „współpracy” są właśnie żaluzje zewnętrzne, którymi bez jakichkolwiek niedogodności możemy sterować bez podchodzenia do okna. Czym jednak są? Tradycyjne żaluzje to połączone ze sobą listewki, które zamontowane są pod pewnym kątem. Dzięki możliwości regulacji możemy zmieniać ich ułożenie tak, by dostarczały nam więcej lub mniej promieni słonecznych. Żaluzje fasadowe posiadają również inne zalety w postaci walorów estetycznych, które stawiają w lepszym świetle często mało atrakcyjne ściany budynków mieszkalnych lub użytkowych. Kolejnym przykładem pięknych okiennic są tak zwane shutters, które już od wielu lat zdobią okolice okien wielu domów na całym świecie.
Czym są rolety zewnętrzne?
Rolety zewnętrzne są nieco bardziej skomplikowane od żaluzji, które w dzisiejszych czasach zostały przez nie właściwie wchłonięte. Rolety stanowią system zasłonowy montowany, jak sama nazwa wskazuje, po zewnętrznej stronie pomieszczenia. W zależności od warunków towarzyszących jego montażowi, wyróżniamy cztery główne rodzjae:
- naokienne
- podtynkowe
- natynkowe
- RKS
Elementami wchodzącymi w skład ich kosntrukcji są z kolei:
- obudowa w postaci skrzynki rolety oraz jej prowadnic
- pancerz rolety
- napęd manualny lub elektryczny
Decyzję o wyposażeniu budynku w rolety zewnętrzne warto podjąć już na etapie budowy. Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ oszczędzi to nam wielu czynności, których nie unikniemy podczas remontu (na przykład skuwanie ścian w celu poprowadzenia wiązek, ponowne malowanie oraz brak możliwości najlepszego ulokowania skrzynki). Oczywiście nie znaczy to, że jeżeli budynek już stoi, na rolety jest za póno. Jeżeli jednak nie mamy ochoty zajmować się zakładaniem rolet dłużej, możemy wybrać rolety bezinwazyjne, które założyć i ściągnąć możemy w zaledwie kilka minut.
Rolety antywłamaniowe – czy warto?
Rolety antywłamaniowe są zdecydowanie najbardziej popularnymi roletami. Niestety wiele produktów dostępnych na rynku z bezpieczeństwem łączy jedynie ich nazwa. By roleta mogła zasłużyć na miano antywłamaniowej, powinna charakteryzować się dużym natężeniem odpowiednich systemów łączności z alarmem domowym, czujników ruchu oraz blokad i rozwiązań uniemożliwiających demontaż lub otwarcie rolety od zewnątrz. Jednak nie tylko spycha ceny rolet antywłamaniowych na dalszy plan. Posiadają one bowiem inne atrybuty, jak: ochrona przed upałem w porze letniej, zatrzymywanie energii cieplnej w budynku podczas zimy, redukcja poziomu hałasu dobiegającego z zewnątrz i funkcja estetyczna, która cechuje nowoczesne zasłony. To wszystko sprawia, że cena rolet zewnętrznych jest często niższa, niż korzyści wynikające z doposażenia swojego budynku w ten własnie system zasłonowy.