Celem odzieży ochronnej jest, jak można się domyślać, ochrona przed jak największymi zagrożeniami w miejscu pracy. Po dokonaniu przez pracodawcę wyboru odzieży ochronnej na podstawie badań, pracownicy są zobowiązani do jej noszenia. Koszty zakupu, utrzymania i wymiany ponosi pracodawca.

Przed jakimi zagrożeniami chroni odzież ochronna?

Gdy w miejscu pracy występują zagrożenia, należy pomyśleć o ochronie przed iskrami (spawanie) lub cząsteczkami substancji (usuwanie azbestu). Lub bardziej ogólnie może tutaj chodzić o ochronę przed ciepłem (praca w szklarni tropikalnej) lub zimnem (praca w komorze chłodniczej lub praca na zewnątrz w zimnie), promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym (pracownicy budowlani) lub zanieczyszczeniem (cząstki farby podczas rozpryskiwania farby, pył unoszący się podczas piłowania drewna lub betonu). Pracownicy w laboratorium potrzebują ochrony przed ciekłymi chemikaliami, takimi jak kwasy, zasady i rozpuszczalniki. A ludzie z branży leśnej lubią nosić spodnie chroniące przed piłą łańcuchowej.

Jakie funkcje spełnia odzież ochronna i robocza?

Ponadto, wyróżnienie się w tłumie może być ważnym powodem, aby nosić odzież ochronna. Tak jest w przypadku personelu pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej oraz pracowników portowych lub drogowych. Chcą oni za jej pomocą być wyraźnie widoczni, aby na przykład zapobiec ryzyku kolizji. Takie ubrania zwiększają również ich rozpoznawalność.

Czym jest odzież ochronna i jakie są jej rodzaje?

Jakie są rodzaje odzieży ochronnej?

Odzież tego typu może zapewniać właściwą ochronę przed wieloma różnymi zagrożeniami. Nic dziwnego zatem, że istnieje również wiele jej różnych rodzajów. Możemy zatem wyróżnić odzież termiczną, przeciwdeszczową, trudnopalną lub ognioodporną, odporną na promieniowanie UV, wodoodporną lub jednorazowego użytku.

Jakie wymagania musi spełniać odpowiednia odzież ochronna?

Przede wszystkim, odzież robocza i ochronna musi być wygodna. Oznacza to, że użytkownik powinien się w niej móc poruszać bez przeszkód. Ubranie takie musi być w każdym przypadku dobrze dopasowane i odpowiednie do użytkownika na tyle, na ile to możliwe. Ponadto, ważnym aspektem jest wentylacja, ponieważ jeśli wnętrze ubrania stanie się wilgotne lub zbyt zaizolowane, istnieje ryzyko przegrzania się użytkownika. Bardzo ważne jest to, aby ubranie było czyste podczas zakładania. Ma to na celu zapobieganie długotrwałemu kontaktowi skóry z brudem lub zanieczyszczeniem. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy odzież musi chronić przed chemikaliami.

Następnie taka odzież jest często usuwana jako odpady chemiczne. W przypadku innych rodzajów odzieży, takich jak odzież dla straży pożarnej, wystarczające jest płukanie po użyciu. Odzież zanieczyszczona azbestem jest często bezpieczna do ponownego użycia po praniu. Odzież przeciwogniowa jest prana w specjalnie do tego celu wyposażonej pralni z odpowiednim wyposażeniem. Koszty prania ponoszone są przez pracodawcę. Jeżeli chodzi o odzież używaną w pracy z chemikaliami, to w praktyce konieczne jest zatem, aby po każdym praniu była ona czyszczona fluoropochodnymi węglowodorów.

Dodatkowe informacje

Jeżeli szukasz odzieży roboczej i ochronnej, sprawdź stronę https://www.bhpnawigator.com.pl/ - znajdziesz tam pełne wyposażenie