W Piwnicy Artystycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu podsumowano dziś (3 grudnia) projekt edukacyjny „Stwórz z nami aplikację”. W premierze aplikacji współtworzonej przez uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Oświęcimski wziął udział wicestarosta Paweł Kobielusz. Obecna była także Teresa Jankowska, etatowy członek zarządu powiatu.

Na podsumowanie projektu zaprosił jego pomysłodawca, czyli Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Gości muzycznie powitał zespół z MDK, w którym występują: Zuzanna Bratek, Anna Walancik (uczennice) oraz Kamila Sibik i Janusz Majcherek (nauczyciele).

Aplikacja mobilna została stworzona w oparciu o publikację dra Andrzeja Strzeleckiego pt. Topografia Pamięci. Miejsca pamięci o ofiarach Auschwitz i bohaterach ruchu oporu w latach 1939-1945 znajdujące się na Ziemi Oświęcimskiej” wydanej przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (więcej o książce TUTAJ ). Autor książki był obecny na premierze aplikacji, która, czego nie krył, bardzo mu się spodobała.

Projekt edukacyjny „Stwórz z nami aplikację” był adresowany do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych naszego powiatu. Miał na celu zainteresowanie młodzieży lokalną historią połączoną z nowoczesną technologią. Do pracy nad aplikacją zgłosiło się kilkunastu uczniów ze szkół prowadzonych Powiat Oświęcimski.

Byli to: Jakub Gałuszka, Jakub Joniec, Mateusz Kania, Krystian Korbel, Dawid Spisak, Julia Chmura, Kamil Rybarski (wszyscy z PZ Nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu), Krzysztof Diaczek i Andrzej Likus (obaj z PCKTiB w Oświęcimiu), Dominika Mińkowska i Justyna Wilk (obie z PZ nr 6 SZiO w Brzeszczach) oraz Adam Romański (LO im. Konarskiego w Oświęcimiu).

W toku ośmiu spotkań i prac nad aplikacją, które toczyły się w sali oświęcimskiego starostwa uczestnicy korzystali z technologii: HTML, CSS, JS i IONIC. O szczegółach pracy nad aplikacją opowiedzieli opiekunowie merytoryczni projektu – Marcin Magiera i Marcin Dłubis, informatycy wspomagający młodzież podczas prac oraz opiekun ze strony Muzeum, Anita Bury.

Jak podkreślono, młodzież wykazała się dużym zapałem, sumiennością i kreatywnością. Mimo wielu obowiązków młodzi ludzie znaleźli czas, by zdobywać dodatkowe umiejętności i wiedzę na temat programowania, za co należą się im podziękowania.

Aplikacja będzie wkrótce do pobrania za darmo w App Store i Google Play.

Dyrektor Muzeum Dorota Mleczko i wicestarosta Paweł Kobielusz wręczyli współtwórcom aplikacji nagrody. Wicestarosta powiedział, iż cieszy go zaangażowanie młodzieży ze szkół powiatowych w tego typu projekty, dzięki którym zgłębiając nowoczesne zdobycze nauki łączą tę wiedzę z poznawaniem lokalnej historii.

W części artystycznej Piotr Świąder-Kruszyński, lider grupy BESIDES zaprezentował singiel pt. “Ich bin wieder da”. Promuje on nowy projekt zespołu, który oscyluje wokół tematyki Holocaustu i walki Polaków z niemieckim okupantem. Płyta ukaże się 27 stycznia 2020 r., w 75. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.

Fot. RL

(Wkrótce relacja filmowa z tego wydarzenia)