Podniosła atmosfera towarzyszyła uroczystości z okazji Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej. Z ust starosty Marcina Niedzieli i wicestarosty Pawła Kobielusza nauczyciele i pracownicy administracyjni usłyszeli słowa podziękowania i obietnice dalszego wsparcia ze strony Powiatu Oświęcimskiego.

Uroczystość, która odbyła się 11 października w Oświęcimskim Centrum Kultury z wdziękiem poprowadziły Julia Tokarczyk i Kamila Gawęda z Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach. W sali widowiskowej OCK zasiedli przedstawiciele władz samorządowych, kuratorium, dyrektorzy jednostek powiatowych, przedstawiciele pracodawców współpracujących z powiatowymi szkołami, związkowcy. Obecna była posłanka Dorota Niedziela.

Zanim głos zabrali włodarze powiatu i goście, zgromadzeni obejrzeli film promocyjny o Powiecie Oświęcimskim, w którym silnie zaakcentowano wątki związane ze szkolnictwem.

W swoim wystąpieniu starosta Marcin Niedziela na wstępie przytoczył słowa Elizy Orzeszkowej. „Szacunek oddany klasie nauczycielskiej jest miarą oświaty narodu, bo im więcej jest naród oświecony, tym wyżej ceni tych, którzy mu światło przyniosą”.

Podkreślił, że edukacja to niezwykle ważna część naszego życia, przygotowująca na wyzwania przyszłości. Przypominał, że od jej jakości zależy, jak sprawnie będziemy poruszać się w otaczającym nas świecie.

Marcin Niedziela zapewnił, że Powiat Oświęcimski priorytetowo traktuje tę dziedzinę. Sternik powiatu nawiązał do skutków rządowej reformy oświaty. Ocenił ją negatywnie, zaznaczając że jest to jego osobista opinia. Jednocześnie zapewnił nauczycieli, że mimo trudności związanych z przerzuceniem na barki samorządów kosztów wprowadzanych przez rząd zmian, Powiat Oświęcimski zapewni niezbędne warunki w celu poprawy sytuacji nauczycieli. Z okazji święta życzył nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, cierpliwości i zrozumienia dla swoich podopiecznych.

Wicestarosta Paweł Kobielusz przyznał, że rozumie nauczycieli, bo jeszcze niedawno był jednym z nich. Podobnie jak starosta, krytycznie odniósł się do rządowej reformy. Życzył swoim dawnym koleżankom i kolegom odbiurokratyzowania systemu i wprowadzenia profesjonalnych, nowoczesnym programów nauczania.

Wieloletnią tradycją związaną z Dniem Edukacji Narodowej jest uhonorowanie Nagrodą Starosty Oświęcimskiego. Z rąk Marcina Niedzieli i Pawła Kobielusza odebrali je Celina Korczyk, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzeszczach i Jacek Stoch, dyrektor Powiatowego Zespołu Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu.

Nagrody Starosty Oświęcimskiego otrzymali ponadto nauczyciele: Lidia Sumisławska, Ewa Żmuda (PZ Nr 1), Beata Karkoszka, Iwona Kremiec, Beata Maciewicz, Przemysław Karaś, Jolanta Rakowska (PZ Nr 2), Monika Dyjas, Piotr Orkisz, Agnieszka Gandzel, Dorota Adamaszek (PCKTiB), Anna Bibrzycka, Łucja Kubarska, Bogusław Buczek (PZ Nr 4), Anna Walczyszewska (PZ Nr 6), Sebastian Gabryś (PZ Nr 9), Ryszard Więcek, Maciej Gruszka, Dagmara Kojder-Pyrdziak (PZ Nr 10), Anna Zielonka, Marek Cisiński (PZ Nr 11), Monika Hejnar-Nowak, Elżbieta Drobina, Agnieszka Sawera (SOSW), Izabela Wojtas (PP-P w Brzeszczach), Aneta Ficoń (PP-P w Kętach), Katarzyna Jarnot (PP-P w Oświęcimiu), Małgorzata Domżał (MDK).

Uhonorowani Nagrodą Starosty Oświęcimskiego zostali także pracownicy administracyjno-obsługowi z powiatowych placówek: Beata Frączek (SOSW), Barbara Handzlik (PP-P w Kętach), Maria Klimek (PZ Nr 1), Ewa Adamus (PZ Nr 2), Aneta Krawczyk (PZ Nr 4 Aneta Krawczyk), Mariola Młynarska (PZ Nr 9), Adrianna Turek (PZ Nr 11).

Prowadzące uroczystość wyraziły radość, że na sali są również obecni nauczyciele nagrodzeni nagrodą dyrektorów poszczególnych szkoły.

Gratulujemy Państwu wytrwałości, solidnej codziennej pracy, którą zasłużyliście sobie na uznanie – podkreśliły uczennice PZ nr 9, dziękując także dyrekcji OCK za udostępnienie sali i obsługę techniczną.

Słowa podziękowania za pomoc w przygotowaniu uroczystości usłyszeli dyrektorzy i nauczyciele PZ Nr 9, PZ Nr 4 oraz MDK.

Po części oficjalnej goście obejrzeli spektakl, w którym wystąpili uczniowie kęckiej „Dziewiątki”. Bohaterem przedstawienia był niejaki Brunon Kąkol, polonista z wieloletnim doświadczeniem. Sztuka z pozoru prześmiewcza, a tak naprawdę dająca mocno do myślenia. Utalentowanej młodzieży gratulujemy wysokiego już dziś kunsztu aktorskiego.

Fot. RL