Powiat Oświęcim: Ofiarnie bronili Ojczyzny przed hitlerowskim najeźdzcą

2 min czytania

(…) Pamiętamy o dramacie II wojny światowej, o spustoszeniach, które spowodowała w życiu naszego narodu. O spustoszeniach zarówno narodowych, materialnych, jak i moralnych. Wdzięczni obrońcom Ojczyzny za ich ogromną ofiarność, czujemy się zobowiązani do dbania o tę wielką wartość, której na imię Polska”** te ważne słowa padły 1 września na placu Kościuszki w Oświęcimiu podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.**

Hołd ofiarom najstraszliwszej w dziejach ludzkości wojny oddali, składając wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przedstawiciele miasta, powiatu, samorządu województwa małopolskiego, parlamentarzyści, delegacje szkół, placówek i instytucji samorządowych, mieszkańcy Oświęcimia i okolic.

Powiat Oświęcimski reprezentowali starosta Marcin Niedziela , przewodniczący rady Kazimierz Homa , zastępca Piotr Śreniawski oraz radna Katarzyna Bliźniak.

Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym. Kwiaty złożono pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy Polskich w latach 1914-1918, 1918-1921, 1939-1945 i Żołnierzy Polskich poległych w obronie Oświęcimia we wrześniu 1939 r.

1 września 1939 roku armia hitlerowska wtargnęła w granice Rzeczypospolitej, rozpoczęła się II wojna światowa. (…) Rozpoczął się prawie sześcioletni okres niemieckiej okupacji. Panował terror, ale trwał duch narodu. Ofiarą krwi żołnierze i cywile w jednym szeregu bronili wolności i honoru. Służba Ojczyźnie wymagała wiary w zwycięstwo i odwagi. Być patriotą oznaczało wówczas być gotowym do oddania życia za ojczyznę. Wrzesień 1939 roku dla Polaków oznaczał koniec państwowości odzyskanej 20 lat wcześniej. (…) To Polska jako pierwsza doświadczyła tragedii i skutków tej wojny. We wrześniu 1939 roku niemiecki najeźdźca nie tylko odebrał nam wolność, ale rozpoczął też burzyć utrwalony porządek życia, dawać pierwszeństwo sile przed prawem. Symbolem tego tragicznego zwrócenia się przeciwko człowiekowi stał się niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny KL Auschwitz Birkenau największa fabryka śmierci stworzona przez ludzi. Miejsce, gdzie w sposób szczególny objawiła się bezwzględność zła, nienawiści i pogardy dla człowieka” powiedziała prowadząca uroczystości rocznicowe na placu Kościuszki.

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, powiat.oswiecim.pl/, powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/ofiarnie-bronili-ojczyzny-przed-hitlerowskim-najezdzca/

Autor: krystian