15 sierpnia, jak co roku od 13 lat przy klasztorze w Kętach, odbył się Festyn Franciszkański. Wydarzenie współorganizowane było przez Powiat Oświęcimski.
Festyn, to znakomita okazja do wspólnej zabawy w ramach pikniku rodzinnego, promującej dziedzictwo kulturowe Powiatu Oświęcimskiego, a przy tym – wsparcia remontu barokowego klasztoru. W programie festynu znalazło się wiele atrakcji, od koncertów muzycznych, prezentacji i pokazów po degustacje i zabawy, którym towarzyszyły atrakcyjne nagrody (rower, sprzęt AGD, meble, a nawet… lot samolotem!). Imprezę prowadził o. Mariusz Tabor OFM. W finałowym koncercie wystąpiła warszawska kapela Chessband – zespół grający muzykę, inspirowaną folklorem miejskim w Polsce i na świecie.
Głównym celem kęckich Festynów Franciszkańskich jest promocja zabytkowego zespołu klasztornego wpisanego do rejestru Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pod numerem A-467 z 18.12.1986 [A-861/M]
Zespół klasztorny: kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NP Marii, klasztor OO. Reformatów cmentarz przykościelny, mur z bramkami i kapliczkami – Stacjami Męki Pańskiej, powstał na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy chorążego krakowskiego i rycerza chorągwi husarskiej Andrzeja z Żydowa. Uroczysta konsekracja miała miejsce 4 października 1714 r. przez bp. krakowskiego Kazimierza Łubieńskiego.
Jednonawowy kościół zbudowany na planie prostokąta posiada kolebkowe sklepienia z lunetami. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest Pieta z I połowy XV wieku, nieznanego autora. Od ponad 10 lat zabudowania klasztorne wraz z otoczeniem są systematycznie odnawiane.